fb pixel Jak zbavit oceány plastových odpadků? V Česku můžete přírodě pomoci i běháním – G.cz
Vyhledávání

Jak zbavit oceány plastových odpadků? V Česku můžete přírodě pomoci i běháním

Při snaze zjistit, jak může jednotlivec pomoci životnímu prostředí, se dá narazit na mnohé. Třeba na akci Run For The Oceans. Každý kilometr ve vašich nohách přidá 1 dolar na vyčištění pobřeží od záplavy barevných kelímků, sáčků a brček.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 5.6.2019, 08:20

Přesně na Světový den oceánů (8. června) odstartuje globální běh Run For The Oceans. Značka adidas a organizace Parley Ocean School Program (POSP) tak propojí běžce po celém světě, aby svými kilometry podpořili boj proti znečišťování oceánů plasty. Od té chvíle až do 16. června věnuje adidas jeden dolar za každý uběhnutý kilometr s aplikací Runtastic.

“Situace na pobřeží je kritická,” varuje Alberto Manganelli, generální manažer adidas Running. “Každou minutu se do našich oceánů dostává tolik plastů, že by s nimi bylo možné naplnit nákladní auto. V roce 2050 bude v oceánech více plastů než ryb. Musíme konat!“

Cílem akce je vyběhat 1,5 milionu dolarů pro POSP. Tento program chce inspirovat a motivovat příští generace, aby chránily oceány. Ukazuje žákům a studentům možnosti, které mají při objevování a chránění přírody. Od roku 2015 se POSP díky spolupráci s učiteli, nevládními organizacemi, značkami i vládami rozšířil do celého světa. Zaměřuje se hlavně na pobřežní komunity postižené znečištěním oceánů.

V minulém roce se do běhu Run For The Oceans zapojil skoro milion běžců, kteří “vyběhali” 1 milion dolarů. Tyto peníze byly použity na vzdělávání a podporu mladých lidí v problematice znečišťování oceánů. Adidas ale kromě toho bojuje za čistší oceány i tím, že recyklované plasty využívá při výrobě svého oblečení a bot. Jen v roce 2018 tak vzniklo šest milionů párů bot. Do roku 2024 bude adidas používat jen 100% recyklovatelný polyester.

V rámci akce Run For The Oceans se bude běhat nejen v New Yorku, v Šanghaji nebo v Barcelóně, ale i v Česku. Od 8. do 16. června se jen stačí v mobilní aplikac Runtastic připojit k eventu Run For The Oceans. Pro všechny běžce je navíc připravena soutěž o cestu na Maledivy s organizací POSP. V aplikaci Runtastic se jen připojte ke komunitě adidas Runners.

V Praze se 8. června uskuteční nejen společný výběh se skupinou adidas Runners, ale i přednášky a workshopy. Na Střeleckém ostrově si vyzkoušíte surfařský trénink, namícháte si vlastní müsli, vyrobíte vlastní deodorant nebo se dozvíte, jak produkovat co nejméně odpadu. Je zdarma, jen je nutné se zapsat prostřednictvím aplikace Runtastic. Více informací najdete v Události na Facebooku.

Více informací o spolupráci adidasu a Parley najdete ZDE, o kampani Run For The Oceans ZDE. Sledujte také profil @adidasrunning na Instagramu, Facebooku a Twitteru. Celou kampaň propojí hashtag #RunForTheOceans.

A tady si přečtěte o 14 skvělých důvodech, proč chodit běhat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články