Jak vznikaly Příšerky s.r.o. nebo Auta? Studio Pixar proměnilo holešovické výstaviště v dílnu animáků

Obrázek uživatele vaclav.roman
22.02.2019, 13:43

Americké studio Pixar přijelo do Prahy a v rámci putovní výstavy ukazuje návštěvníkům základní principy tvorby animovaných filmů. Brány expozice zůstanou otevřeny až do 26. května 2019.

Příběh Pixaru

Chcete vidět, jak vznikají filmy, které znáte ze stříbrného plátna? Pak zamiřte do prostor Křižíkova pavilonu E v pražských Holešovicích, kde byla v polovině února 2019 otevřena expozice nazvaná "Pixar – 30 let animace". Světoznámé animační studio sídlící v Kalifornii zde představuje například iluzivní stroj Zoetrop, ve kterém ožijí modely postaviček přímo před vašima očima.

Kromě toho jsou zde k vidění stovky skic, na kterých jsou zachyceny slavné i méně známé postavičky různých filmů. Ve studiu Pixar se zrodily snímky Auta, Ratatouille, Hledá se Nemo, V hlavě či Příšerky s. r. o. Přelomovým byl rok 1995, kdy studio dalo světu nový fenomén zvaný 3D animace. Vše tehdy odstartovalo filmem Toy story: Příběh hraček.

Za celou dobu existence se Pixaru podařilo posbírat řadu cen - dokonce má ve sbírce 24 Oscarů. Je to až neuvěřitelné, ale v americkém studiu můžeme zaznamenat i českou stopu. Tu zde zanechal český režisér a animátor Jan Pinkava.

"Trvalo celkem čtyři roky vyjednat možnost uspořádání výstavy slavného studia v České republice,“ uvedla k výstavě jedna z producentek Markéta Matoušková, která pracuje pro Art Movement, což je společnost, která v minulosti přivezla do Prahy expozici Tima Burtona nebo Davida Cronenberga. Matoušková také upozorňuje, že výstava nebude v Praze prodlužována a po svém skončení bude putovat do další země. Výstavu máte šanci navštívit do 26. května 2019.

Co dalšího expozice nabízí, si můžete prohlédnout v následující galerii:

A zde si přečtěte o tom, že pán pořadů má 50: Oslavte narozeniny Jaromíra Soukupa s galerií koláží Jaromíra Soukupa.


Komentáře

Doporučeno pro vás