fb pixel Jak vznikaly Příšerky s.r.o. nebo Auta? Studio Pixar proměnilo holešovické výstaviště v dílnu animáků – G.cz
Vyhledávání

Jak vznikaly Příšerky s.r.o. nebo Auta? Studio Pixar proměnilo holešovické výstaviště v dílnu animáků

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Americké studio Pixar přijelo do Prahy a v rámci putovní výstavy ukazuje návštěvníkům základní principy tvorby animovaných filmů. Brány expozice zůstanou otevřeny až do 26. května 2019.

Václav Roman
Václav Roman 22.2.2019, 13:43

Příběh Pixaru

Chcete vidět, jak vznikají filmy, které znáte ze stříbrného plátna? Pak zamiřte do prostor Křižíkova pavilonu E v pražských Holešovicích, kde byla v polovině února 2019 otevřena expozice nazvaná "Pixar – 30 let animace". Světoznámé animační studio sídlící v Kalifornii zde představuje například iluzivní stroj Zoetrop, ve kterém ožijí modely postaviček přímo před vašima očima.

Kromě toho jsou zde k vidění stovky skic, na kterých jsou zachyceny slavné i méně známé postavičky různých filmů. Ve studiu Pixar se zrodily snímky Auta, Ratatouille, Hledá se Nemo, V hlavě či Příšerky s. r. o. Přelomovým byl rok 1995, kdy studio dalo světu nový fenomén zvaný 3D animace. Vše tehdy odstartovalo filmem Toy story: Příběh hraček.

Za celou dobu existence se Pixaru podařilo posbírat řadu cen - dokonce má ve sbírce 24 Oscarů. Je to až neuvěřitelné, ale v americkém studiu můžeme zaznamenat i českou stopu. Tu zde zanechal český režisér a animátor Jan Pinkava.

"Trvalo celkem čtyři roky vyjednat možnost uspořádání výstavy slavného studia v České republice,“ uvedla k výstavě jedna z producentek Markéta Matoušková, která pracuje pro Art Movement, což je společnost, která v minulosti přivezla do Prahy expozici Tima Burtona nebo Davida Cronenberga. Matoušková také upozorňuje, že výstava nebude v Praze prodlužována a po svém skončení bude putovat do další země. Výstavu máte šanci navštívit do 26. května 2019.

Co dalšího expozice nabízí, si můžete prohlédnout v následující galerii:

A zde si přečtěte o tom, že pán pořadů má 50: Oslavte narozeniny Jaromíra Soukupa s galerií koláží Jaromíra Soukupa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články