Scorseseho veledílo
Lidská společnost měla vždy sklon zabývat se záhadami a mysteriózními příběhy. Jednou takovou story je i zmizení Jimmyho Hoffy. Ačkoliv u nás nemá takovou tradici, v USA se jedná o jedno z největších tajemství 20. století. Jeden z nejslavnějších lidí Ameriky se ztratil a nikdo nedokázal přijít na to, co se s ním stalo, dokonce ani najít jeho ostatky. Je to tak pevná součást tamního „folkloru“ , že si z toho dělal legraci dokonce i Jim Carrey v Božském Bruceovi. Až začátek nového tisíciletí přinesl zásadní výpověď, která celou záležitost dokázala rozklíčovat.
Jistý Frank Sheeran, řidič/zabiják s vazbami na mafii, pro svůj původ přezdívaný Irčan, kontaktoval spisovatele Charlese Brandta a řekl mu, že v 70. letech byl důležitou postavou v korupční aféře odborů a zároveň také tím, kdo Hoffu v létě roku 1975 zavraždil, pochopitelně na základě požadavků zevnitř gangsterské organizace. Sheeran a Hoffa byli spolupracovníky a posléze i blízkými přáteli, jejich rodiny se pravidelně stýkaly. Ale zákon peněz, obzvlášť ve světě organizovaného zločinu, je neúprosný.
Sheeran šel s pravdou ven v době, kdy žil v pečovatelském domě, krátce před svou smrtí – v roce 2003 podlehl rakovině. Když Brandtova kniha s názvem I Heard You Paint Houses založená na jeho výpovědi vyšla, stal se z ní okamžitě hit. Její součástí byly i oficiální policejní záznamy a ačkoliv se našli i „nevěřící Tomášové“, kteří Sheeranovo tvrzení zpochybnili, řada odborníků se shodla na tom, že co muž spisovateli svěřil, koresponduje právě se zjištěními vyšetřovatelů. Ergo tak jednu z největších civilních záhad americké historie konečně vysvětluje a uzavírá.
Tenhle velmi kvalitní materiál neušel pozornosti amerického guru mafiánských filmů Martina Scorseseho. Připravte se na to, že tenhle počin má 209 minut. Ano, to je tři a půl hodiny. Rozhodně to ale stojí za vidění, i když na tom necháte zbytky mládí. Scorsese je jedním z nejlepších vypravěčů stříbrného plátna a tohle téma je pro něj jak šité na míru. První práce na filmu navíc začaly už v roce 2004, před neuvěřitelnými 19 lety. Režisér spolu s hlavní hvězdou filmu, Robertem De Niro, který ztvárnil právě Sheerana, totiž potřebovali, aby se technologie umožňující digitální omlazení herců na plátně vyvinula natolik, že jednotlivé mafiány v celém snímku mohli ztvárnit stejní herci a zároveň to působilo aspoň trochu uvěřitelně.
Díky tomu tak Hoffovu roli mohl dostat Al Pacino a part mafiánského bosse Russella Bufalina zase Joe Pesci, které si Scorsese ve snímku hodně přál. Jak moc se to povedlo a jestli se hvězdy podobají svým reálným předobrazům, na to se podívejte do galerie tady:
Pokud máte rádi filmy o gangsterech a mafiánech, tady si můžete přečíst recenzi na snímek První zrádce. Ten líčí příběh Tommasa Buscetty, člověka, který porušil omertu v rámci sicilské zločinecké rodiny Cosa Nostra. Nás bavil o trochu víc než Irčan. A je o hodinu kratší!