fb pixel
Vyhledávání

Jak se fetovalo za socialismu? Čichání lepidla, lysohlávky, popíjení pervitinu i pojídání různých krémů

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Být feťáčkem za socialismu bylo poměrně náročnou a poměrně undergroundovou záležitostí, které se věnovalo jen pár stovek jedinců, kteří testovali všemožné látky způsobující změnu stavu vědomí. Oficiálně prý drogy a drogově závislí lidé neexistovali, ale neoficiálně jste se k něčemu občas mohli nachomýtnout, což dokazuje i legendární díl seriálu 30 případů majora Zemana, který nesl název Mimikry, ve kterém zemře jistá studentka na předávkování drogami.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 31.8.2019, 10:11

Drogy v Československu

Alternativní scéna v socialismu, která dychtila po drogách, však kromě piva a cigaret neměla moc možností, jak si zpestřit mládí. Nejčastěji se čichal čistič skvrn a lékárenský benzín. Existovala i možnost pojídání různých krémů, které způsobovaly změny stavu. Jednou z přírodních variant byly samozřejmě lysohlávky, které se hojně sbíraly a sbírají dodnes.

Další variantou, jak se dostat do jiného stavu, byly prášky. Šlo především o léky, které měly psychotropní nebo uklidňující účinky. Oblíbené byly i léky na bázi amfetaminu jako například Psychoton, který měl psychotropní účinky. Naproti tomu Dolsin nebo Novopon fungoval jako opiát. Oblíbený byl i Fenmetrazin, který měl stimulační účinky. Tyto druhy léků byly samozřejmě na předpis, takže jedinou možností, jak se k nim dostat, bylo mít někoho známého ve zdravotnictví nebo vykrást lékárnu.

Kapitolou sám o sobě byl pervitin. Oficiálně byl pervitin vyškrtnut ze seznamu léčiv v roce 1959, jelikož s sebou přinášel spoustu vedlejších účinků, jako byla třeba závislost. K návodu na výrobu pervitinu se tehdy dostal jistý student jménem Jan Malý, který se věnoval studiu chemie. V patentové knihovně vyhledával látky, které by způsobovaly psychotropní účinky. Bylo totiž stále obtížnější shánět léky v lékárnách, jelikož byly hlídané. Mezi objevenými látkami byl i metamfetamin. Mezi 42 patenty na jeho výrobu existovaly dokonce čtyři, které se daly uskutečnit v bytě. Proto se Jan Malý spolu se svými kamarády na konci 70. let rozhodli, že si doma postaví malou varnu pervitinu. Ten se vyráběl nejdříve v tekuté formě a pil se. Díky chemickým postupům se nakonec povedlo ho vyrábět v krystalické podobě.

Do roku 1974 bylo ČSSR velmocí v testování LSD, které se provádělo v lékařských podmínkách a povětšinou se testovalo na studentech nebo samotných lékařích, kteří chtěli vynalézt lék proti schizofrenii a psychickým problémům. Po roce 1974 však bylo LSD oficiálně zakázáno pod hrozbou vysokých trestů.

V polovině 80. let se začala na území Československa vyskytovat i marihuana a konopné produkty z ní, jako například hašiš. Z tohoto názvu pak vznikla rovnou celá subkultura, které se říkalo hašišáci.

A zde bylo Československo světovou velmocí v produkci LSD.

Podobné články

Doporučujeme

Další články