fb pixel Jak se cestovalo za totáče? Před 29 lety byly zrušeny výjezdní doložky a lidé mohli zase normálně do světa – G.cz
Vyhledávání

Jak se cestovalo za totáče? Před 29 lety byly zrušeny výjezdní doložky a lidé mohli zase normálně do světa

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Pokud dnes chcete vyrazit na zahraniční dovolenou, stačí se prostě sbalit a vyrazit. Žádné dlouhé plánování, žádné výslechy či fronty na hranicích. Za pár hodin jste téměř v jakékoli destinaci si usmyslíte. Před rokem 1989 to bylo všechno jinak. Po čtyři desítky let platilo ustanovení, že k překročení státních hranic je třeba mít výjezdní doložku. Právě dnes si připomínáme výročí jejich zrušení. Podívejme se, co to výjezdní doložky byly a jak fungovaly.

Václav Roman
Václav Roman 4.12.2018, 12:33

Socialistické (ne)cestování

Byl-li někdo režimu nepohodlný nebo byl prostě jednoduše podezřelý, že by mohl chtít trvale opustit Československou socialistickou republiku, pak se legální cestou na Západ prostě nedostal. Ukázat na hranicích platný cestovní pas nestačilo. Bylo třeba, aby byl tento doklad opatřen tzv. výjezdní doložkou.

Tyto pasové doplňky zavedli komunisté 23. února 1948 a k jejich zrušení došlo až 4. prosince 1989, to se mohli lidé konečně zase pustit svobodně do světa. Před tím ne. Z výjezdní doložky bylo na první pohled patrné, kam dotyčný může cestovat, případně kolikrát a jak dlouho tam může zůstat.

A kdo se režimu znelíbil, mohl jet leda víte kam. Ono v tuzemsku je také krásně, ale taková dovolená pěkně v exotice u moře, co si budeme povídat...

Bez výjezdní doložky v pasu jste za minulého režimu do kapitalistické ciziny nemohli. V roce 1970 se součástí pasu stala tzv. trvalá výjezdní doložka, která umožňovala vycestovat třeba do Bulharska, Východního Německa nebo Maďarska. Například při cestách do Sovětského svazu, bylo třeba dostat pozvání a trasa cesty byla striktně stanovena.

A c,o když se chtěl někdo vydat na Západ? Pak musel absolvovat hodně komplikovaný byrokratický proces, který mohl cestovatelské choutky rychle utnout. Dlouho před plánovanou cestou bylo třeba podat Státní bance Československé žádost o devizový příslib, na základě kterého pak byla vydána cizí měna. Výjezdní doložku nešlo získat na počkání, musela být schválena řadou osob a institucí. K prověřování jestli se dotyčný nechystá emigrovat, docházelo až do posledního dne. V podezření byl například ten, kdo po sobě zanechal na pracovišti prázdné šuplíky. Nebo kdo si s sebou vezl vysokoškolský diplom.

Výjezdní doložku vystavovala Státní bezpečnost a zpravidla byla vydávána na dvacet dní, tedy pokud měl daný občan štěstí a dostal ji.

Zvláštní kolonka

Na výjezdním doložce byla také kolonka „Statistika“, kde byl zakódován pokyn pro strážce socialistických hranic. V kolonce byl údaj sestávající ze dvou písmen a šesti číslic, z kterých bylo možné vyčíst režim celní prohlídky.

Pro policisty byla důležitá jedna konkrétní číslice, ta se v průběhu času měnila. Nezáleželo však na její hodnotě, ale na tom, v jakém pořadí se na dokumentu v kolonce „Statistika“ vyskytla. Z toho pak policisté poznali, jak mají dotyčného zkontrolovat. Věděli, zda mají pátrat po zbraních, drogách, dokumentech naznačujících záměr emigrovat, nadměrném množství valut atd.

A zde se podívejte, co to byl tzv. vánoční přídavek ,který komunisté zrušili před 67 lety.

Podobné články

Doporučujeme

Další články