Jak řešit úmorné sucho a nedostatek vody? V Kalifornii na to přišli – G.cz
Vyhledávání

Jak řešit úmorné sucho a nedostatek vody? V Kalifornii na to přišli

Nedostatek srážek a sucho, které je momentálně aktuálním problémem v české kotlině, řeší Kaliforňané prakticky každý rok. Letošní sucha jsou ovšem rekordní. Američané se rozhodli řešit úbytek vody v nádržích kuriózním způsobem - plastovými koulemi. Vypadá to možná bizarně, ale důležité je, že to funguje.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 13.8.2015, 16:26

Jezero Oroville - největší vodní nádrž v severní Kalifornii - se potýká meziročně s drastickými úbytky vody. Trpí tak nejen cestovní ruch, ale především kalifornské domácnosti. Jezero je totiž hlavním zdrojem vody pro široké okolí. Podívejte se, jak hladina vody poklesla za posledních pár let:

A takhle to vypadá prakticky všude. Kaliforňané si ale ví rady. Řešení vypadá sice na první pohled poněkud netypicky, ale nese ovoce, respektive vodu. A to je zásadní. Do vodní nádrže Sylmar nedaleko Los Angeles vypustili před pár dny 96 000 000 černých plastových kuliček.

Ty jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako kontejnery na mléko, takže jsou zdraví neškodné. Navíc to není první "kuličková akce". Kalifornská přehrada Ivanhoe je pokrytá černými koulemi už od roku 2008.

Na jakém principu to funguje? Polyethylenové koule velké zhruba jako jablko zabraňují odpařování vody, chrání ji před prachem, chemikáliemi a volně žijícími živočichy. Zároveň odvrací sluneční UV záření a snižují hromadění řas. V Sylmaru tak dokáží zabránit odpaření 1 200 000 kubických metrů vody, což zajistí pitnou vodu pro přibližně 8100 lidí na celý rok.

Kromě toho, že díky nim ušetří vodu, ušetří Kaliforňané i peníze. Ve srovnání s jinými metodami ochrany vody neproteče z městských kas až o 250 miliónů dolarů navíc.

Anketa

Byli byste pro, kdyby podobné opatření po několikaletém suchu chtěli zavést i čeští politici?

Anketa se načítá...

A TADY máte další geniální nápad, tentokrát na cesty a tůry.

Podobné články

Doporučujeme

Další články