Příspěvky na Vánoce nebudou
Tehdejší garnitura řadila vánoční příspěvek mezi tzv. sociální náklady, které jsou vypláceny ze státního rozpočtu na zvyšování životní úrovně. Jednalo se o jednorázovou mimořádnou dávku, jakousi výpomoc pro důchodce, ale i aktivní zaměstnance. Mnoho lidí s ní počítalo právě na nákupy k Vánocům a představte si to rozčarování, když je vám slibované náhle odepřeno.
Vánoční přídavky byly zavedeny kvůli nedostatečným příjmům, které byly neúměrně nízké vzhledem k cenám nabízeného zboží. Postupem času však přídavky rostly a ukusovaly čím dál více procent z národního důchodu. A tak v roce 1951 zatáhla vláda, jejímž předsedou byl v té době Antonín Zápotocký, za záchrannou brzdu a objevil se Zákon o vánočním přídavku za rok 1951. Ten hodně lidí naštval, někteří se dokonce stavěli i na odpor a na konci roku tak propukla řada krátkodobých stávek. Jenomže to bylo vše marné a navíc trestné. V roce 1951 mohlo být na organizování podobných akcí pohlíženo jako na velezradu.
Přišlo i zdůvodnění omezení okruhu zaměstnanců, kteří měli na vánoční příspěvek nárok: „Děje se tak proto, že vánoční příspěvek není podložen výkonem a zesiluje ještě trvající nepříznivou tendenci rychlejšího vzestupu výdělku než produktivity práce.“
Z toho důvodu byl také příspěvek stejným zákonem krácen také důchodcům, aby si lidé zbytečně nezáviděli.
Velké věci se děly i rok nato, když Antonín Zápotocký pronesl ve svém štědrovečerním projevu slova, kterými vše obratně vysvětlil: „Malý Ježíšek, ležící ve chlévě na slámě vedle volka a oslíka, nad chlévem zářící betlémská hvězda, to byl symbol starých Vánoc. Proč? Měl připomínat pracujícím a bědným, že chudí patří do chléva. Když se mohl ve chlévě narodit a bydlet Ježíšek, proč byste tam nemohli bydlet vy? Proč by se tam nemohly rodit vaše děti? Tak mluvili k chudým a pracujícím bohatí a mocní. Doby se ale změnily, nastaly mnohé převraty. Ježíšek vyrostl, zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho Děda Mráz.“
Zde si přečtětě o tom, že úspory lidí v té době výrazně ovlivnila měnová reforma.