Jack staví dům, Lars se mstí ženám? Nový snímek kontroverzního režiséra je must-see – G.cz
Vyhledávání

Jack staví dům, Lars se mstí ženám? Nový snímek kontroverzního režiséra je must-see

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

V Nymfomance nechal své herce ukázat úplně vše, v Antikristovi si Charlotte Gainsbourg "ustřihla" kus sebe sama... Co nás čeká dál? Nejnovější film dánského buřiče Larse von Triera vstupuje do českých kin a první ohlasy na něj jsou tak rozporuplně kontroverzní, že se na něj těšíme a bojíme se ho zároveň.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 3.10.2018, 15:16

Lars von Kontroverz

"Nebude rock´n´roll, ale genocida," řekl dánský režisér Lars von Trier v roce 2016 na krátkém videu, v němž fanouškům oznamoval práci na novém snímku. Na hlavě měl uvázaný bílý šátek a v hlavě bůhví co, jeho psychické rozpoložení bylo, no, řekněme zvláštní. Později přiznal, že během natáčení kriminálního thrilleru Jack staví dům byl jeho nejlepším kamarádem alkohol. Proč?

Snímek popisuje život sériového vraha Jacka (Matt Dillon), který zabití chápe jako umělecké dílo a během let se v tomto svém umu pokouší maximálně zdokonalit. Jeho oběťmi budou Uma Thurman, Kiley Reough a další nešťastnice. Kdyby takový film točil kdokoliv jiný, šlo by zřejmě o standardní napínavý mord, ale Trier, to je prostě jiná liga.

Během uvedení filmu na festivalu v Cannes to někteří diváci v sále nerozdýchali a museli odejít. Jiní na dánského tvůrce, který před lety upadl v nemilost poté, co prohlásil, že "rozumí Hitlerovi", pěli ódy. Všichni se ale po projekci minimálně v duchu ptali na totéž; nenávidí Trier ženy?

Ve svých počinech je totiž poměrně dost trápí a v tom nejnovějším je nechává brutálně masakrovat. V život pak má se svými oblíbenými herečkami vztahy minimálně nevyrovnané. Islandská zpěváčka Björk, se kterou režisér pracoval na Tanci v temnotách, loni Triera obvinila, že ji při natáčení sexuálně obtěžoval. Nicole Kidman si z natáčení drsného dramatu Dogville odnesla trauma. Právě třeba Uma Thurman ale bez ostychu prohlašuje, že Larse zbožňuje a Charlotte Gainsbourghsi si spolupráci s režisérem nemůže vynachválit.

Podobně nevyrovnané to měl se svými ženskými hvězdami jiný velikán stříbrného plátna, Alfred Hitchcock. Své blonďaté herečky dost tyranizoval. Některé to překously a vydaly ze sebe geniální výkony, jiné se zhroutily. Holt showbyznys, bejby...

Podobné články

Doporučujeme

Další články