fb pixel Já znám všechny krávy z okolí, ale vás jsem tady ještě neviděl: Připomeňte si teplo hláškami z Léta s kovbojem – G.cz
Vyhledávání

Já znám všechny krávy z okolí, ale vás jsem tady ještě neviděl: Připomeňte si teplo hláškami z Léta s kovbojem

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V 70. letech byste u československých diváků těžko hledali oblíbenější filmový pár než Jaromíra Hanzlíka a Danielu Kolářovou. Ti dva k sobě prostě skvěle sedli, a i když se o tom pochopitelně spekulovalo, mimo práci spolu nic neměli. Jednou z jejich mnoha spoluprací je i vydařená komedie Léto s kovbojem.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.11.2019, 06:56

Vařit neumíš, hezká taky moc nejsi...

Poprvé se před kamerou sešli už v roce 1969 ve filmu Slasti otce vlasti. On hrál Karla IV., ona jeho první manželku Blanku z Valois. Mezi Jaromírem Hanzlíkem a Danielou Kolářovou na plátně vládla neskutečně přirozená chemie. Diváci je chtěli vídat spolu a filmoví tvůrci to moc dobře věděli. Ti dva tak spolu vytvořili řadu společných projektů. Jedním z nich je i krásná komedie o lásce, arogantních medicích a kravách; Léto s kovbojem.

Hlavními postavami jsou mladá psycholožka Doubravka (Kolářová) a vesnický mladík Honza Macháček (Hanzlík). On je traktorista, který kvůli sázce dočasně přišel o řidičský průkaz, takže teď pase družstevní stádo krav. Ona je na chatě se svým chlapcem Bobou (ačkoliv roli hrát nechtěl, nakonec naprosto skvělý Oldřich Vízner), který nepříliš úspěšně studuje medicínu a právě se připravuje na opravné zkoušky. Honzova bezprostřednost, optimismus a přístup k životu i práci ostře kontrastuje se sobeckým, slabošským a nevyrovnaným Bobou a Doubravka si stále víc uvědomuje, že její cit k Bobovi zmizel a má vlastně ráda Honzu. Otázkou je, jak se na takovou partii bude dívat její poněkud konzervativní rodina – a ostatně ani ona té Honzově zprvu moc nesedí.

Snímek Iva Nováka je už klasickou českou letní komedií, která bodovala i navzdory malému tvůrčímu přešlapu. Je v ní scéna, kde Honzův dědeček (Bohuš Záhorský) u pojízdné masny, která dorazí do vesnice na náves, Doubravce radí, jaké maso má koupit. Na výběr je svíčková, telecí, ale taky třeba játra. Ta se tehdy dala sehnat, když už, tak leda pod pultem, určitě ne ve stánku na vesnici. I tak se jedná o kouzelný film, na čemž mají lví podíl vtipné scény a skvělé hlášky. Několik našich oblíbených jsme pro vás sesbírali do následující galerie:

A tady jsou pro změnu hlášky z české komedie Jáchyme, hoď ho do stroje!

Podobné články

Doporučujeme

Další články