fb pixel Já bych všechny ty internety a počítače zakázala aneb Jak deník Metro proslavil důchodkyni Věru Pohlovou – G.cz
Vyhledávání

Já bych všechny ty internety a počítače zakázala aneb Jak deník Metro proslavil důchodkyni Věru Pohlovou

Zdroj: Public Domain

Dnes je to neuvěřitelných 23 let ode dne, kdy deník Metro publikoval údajný výrok dvaasedmdesátileté důchodkyně Věry Pohlové: „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ O tomto výroku v následujících dekádách média informovala jako o nejslavnějším výroku o českém internetu. Ono proslulé číslo deníku Metro, ve kterém se nachází i legendární výrok, bylo vydáno 17. září roku 1999. Deník se tehdy věnoval tématu zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 17.9.2021, 19:46

Seniorka Věra „Legenda“ Pohlová

Věra Pohlová se 17. září roku 1999 nenávratně zapsala do dějin českého internetu, a to s pouhým jediným výrokem. Dvaasedmdesátiletá důchodkyně dost možná ani není autorkou výroku, přesto se stala legendou, o níž následujících více než dvacet let kolovaly vtipy a informovala snad všechna média.

Co se týče zmíněného vydání deníku Metro ze dne 17. září 1999, konkrétně se jednalo o anketu, která souvisela s tehdy aktuální aférou. V ní jednadvacetiletý správce počítačové sítě z pražského výpočetního střediska České spořitelny anonymně nabízel data o více než dvou a půl milionech uživatelů sporožirových účtů a těchto daných účtech.

Na problematiku této dané aféry se novináři údajně zeptali čtyř lidí, jejichž pohledy a názory byly otištěny na straně 12 v rubrice Můj názor. Mezi čtyřmi dotazovanými byla také seniorka Věra Pohlová, která se vyjádřila následovně: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ Dalšími dotázanými osobami byli Viktor Labuť, Josef Sýkora a Milada Česáková, přičemž každý „medailonek“ s odpovědí byl doplněn o portrétní fotografii dané osoby.

Internet vs. důchodci

Pravdou je, že v roce 1999 byl internet ještě jakýmsi batoletem, který se absolutně nedá srovnávat s gigantem dnešní doby. Výrok Věry Pohlové se stal evergreenem českého internetu a současně také symbolem restriktivního a negativního přístupu k problematice internetového světa.

Není žádným tajemstvím, že podobný přístup k internetu sdílí spousta seniorů i v současnosti, neboť se pro ně často jedná o nepoznaný, a tím pádem i riskantní a nebezpečný svět. Jen si vzpomeňte na řetězové e-maily o bohatém sultánovi ze Saúdské Arábie, který spisovnou češtinou píše vašim prarodičům, že se na ně usmálo štěstí, neboť po něm budou dědit obrovský majetek. „Stačí jen když okamžitě pošlou několik tisíc na tento účet, aby z nich mohl zaplatit potřebné výlohy k převodu majetku.“ Internet je jednoduše nebezpečným místem, alespoň tedy pro lidi, kteří si s ním tak úplně neví rady.

Snad stále trvající otázkou je ovšem autenticita a věrohodnost legendárního výroku. Objevily se totiž spekulace o tom, že Věra Pohlová nikdy nic podobného neřekla, neboť si výrok vymysleli či přikrášlili samotní novináři – tato spekulace se však nikdy nepotvrdila, ani nevyvrátila.

Falešný vnuk?

Jak už bylo řečeno, Věra Pohlová se toho dne stala žijící legendou – na Facebooku dokonce vznikla i fanouškovská stránka, která měla již v roce 2013 několik tisíc fanoušků. Na fanouškovskou stránku dne 27. července roku 2011 přidal zprávu údajný vnuk Marek Pohl z Prahy, který prostřednictvím facebookového příspěvku fanouškovskou skupinu informoval o úmrtí Věry Pohlové. Ačkoli byla zpráva převzata několika médii, nepodařilo se ověřit její pravost.

Údajný vnuk Marek Pohl dále podrobněji informoval i o vztahu Věry Pohlové k počítačům a technologiím, což velice zajímalo většinu fanouškovské komunity. „Rád bych touto cestou řekl všem recesistům, že to byla moc hodná paní, které záleželo na tom, abychom se měli dobře, a i když to podle jednoho jediného výroku, který redakce Metra kdysi uveřejnila, nemusí tak vypadat, byla velice pokroková. Počítač jsme doma měli od roku 1996 a když k nám babička přišla na návštěvu, tak s ním také zkoušela pracovat. Později, když už byla upoutaná kvůli cukrovce na lůžko, pořídili jsme jí dokonce notebook, na kterém si četla denní zpravodajství.“

Géčko ovšem roku 2014 zveřejnilo článek, jenž si můžete přečíst ZDE. Článek internetový svět informoval o tom, že zpráva údajného vnuka Pohlové z roku 2011 byla falsifikát. Uživatelka Facebooku jménem Vendulka Pohlová se totiž vyjádřila následovně: Věra Pohlová zemřela již v březnu 2007 a vnuka jménem Marek Pohl nikdy neměla. Tímto bych chtěla uvést na pravou míru nepravdivou zprávu, uveřejněnou v červenci 2011. Nikdy netrpěla cukrovkou, na počítači nepracovala a zprávy četla pouze v tištěné podobě. Přesto to byla až do své smrti velmi vitální a šarmantní dáma.“

Kde je pravda, se již pravděpodobně s jistotou nikdy nedozvíme, na druhou stranu lze s jistotou tvrdit alespoň to, že se jedná o legendární výrok. Výrok, jenž se navždy zapsal do české internetové historie – té obecné, nikoli té, kterou lze mazat v internetových prohlížečích. Podpořili byste v současnosti výrok Věry Pohlové a „všechny ty internety a počítače zakázali“?

Zdroj: G.cz, Wikipedie

Podobné články

Doporučujeme

Další články