fb pixel Internet věcí: Co díky němu můžeme využívat detailněji? – G.cz
Vyhledávání

Internet věcí: Co díky němu můžeme využívat detailněji?

Zdroj: pixabay.com

Už jste někdy slyšeli o technologii "Internet of Things"? Pokud ne, tak se s námi pojďte podívat, co tato novinka nabídne za přínos, budete o ní teď jistě slýchat čím dál častěji. Sítě 5G se totiž ve spojení s dalšími technologiemi stanou základem právě pro novou generaci IoT.

Speciální projekt 14.1.2021, 14:00

Pro připojení k 5G síti je zapotřebí vlastnit chytrý telefon s podporou 5G. Oblíbenými telefony od Huawei, které 5G síť už podporují, jsou v současné době Huawei P40 Pro nebo Huawei Mate 40 Pro. Dále pamatujte na to, že přechod na 5G neznamená automatické vymazání všech předchozích generací. Vše budete moci používat dál.

Teď už přejděme k samotné technologii IoT, která usnadní život lidem ve městech i na vesnicích.

Hodnoty mikroklimatu

Díky Internetu věcí můžeme sledovat hodnoty mikroklimatu v nemovitostech obcí. Získají se tak údaje o nestadardních teplotách nebo vlhkosti, která může mít neblahý vliv na skladovaný materiál nebo dokonce zdraví osob.

Vydýchaný vzduch

Další předností IoT je možnost dostávat notifikace, když je vydýchaný vzduch v prostoru, kde se nachází velký počet osob. Zmínit můžeme třeba školy, školky nebo kina.

Spotřeba vody

Také můžeme provádět dálkové měření spotřeby vody na přívodních vodoměrech u vybraných budov nebo sledovat neobvyklý průtok vody v obecních vodovodech. Budeme tak okamžitě vědět o haváriích, nechtěných únicích, prasklých potrubích i černých odběrech. Navíc půjde voda na dálku zastavit, díky čemuž se předejde ztrátám.

Teplota skladování potravin

Nová technologie IoT sleduje teplotu skladovaných potravin ve školních jídelnách, restauracích a provádí monitoring hodnot ovzduší. V případě špatných výsledků přijde obyvatelům města nebo vesnice mail či sms zpráva s varováním a zobrazením hodnot v měřených místech.

Záplavové čidlo

Internet od Things je také skvělý nástroj v boji se záplavami. Má v sobě totiž záplavové čislo, které pravidelně informuje o situaci v čističkách vod, ale i obecně na vodních tocích.

Past na škůdce

Díky této technologii instalujete i pasti na škůdce, což se může hodit právě třeba v kuchyních obecních škol a školek. Také díky ní lze řídit intenzitu veřejného osvětlení v závisloti na aktuálních světelných podmínkách.

Správa parkovacích míst

Třešničkou na dortu je možnost spravovat parkovací místa v obci a dohlížet na veřejný pořádek ve vybraných lokalitách za pomoci legitimních kamerových systémů.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články