fb pixel Inflace v česku padá, je nejnižší od roku 2021. Fialova vláda ještě do voleb bude moci vyhlásit, že inflaci porazila – G.cz
Vyhledávání

Inflace v česku padá, je nejnižší od roku 2021. Fialova vláda ještě do voleb bude moci vyhlásit, že inflaci porazila

Zdroj: Autor: Jarita from toronto, canada – Czech BankUploaded by Miaow Miaow, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8902760

Podle údajů ČSÚ inflace v ČR neustále klesá, a je nejnižší od roku 2021, což může Fialově vládě nahrát „do karet“ v následujících volbách. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 13.7.2023, 12:46

Inflace klesla pod 10 %

Inflace v Česku v červnu v meziročním vyjádření poprvé od loňského ledna klesla pod psychologickou úroveň deseti procent. V červnu byla nejnižší od prosince 2021. Tím pádem je nyní už v podstatě vyloučené letošní zvýšení základní úrokové sazby České národní banky. První změnou sazeb, kterou nynější bankovní rada ČNB provede, tak bude jejich snížení. K tomu by mohlo dojít ještě před koncem letošního roku, zcela jistě pak v roce příštím. Podle veškerých prognóz, jak tuzemských, tak mezinárodních organizací, totiž inflace v příštím roce výrazně poklesne. Zatímco letos by se měla celoročně pohybovat kolem úrovně 10,5 procenta, v příštím roce to bude kolem hodnoty 2,5 procenta.

Fialova vláda tak bude moci ještě před řádnými sněmovními volbami roku 2025 deklarovat své „vítězství nad inflací“, přestože její vliv na pokles růstu hladiny spotřebitelských cen je silně omezený.

Inflace se v červnu výrazně snížila – z květnových 11,1 procenta – z důvodu vyšší srovnávací základny loňského roku. Za poklesem inflace stojí v meziročním pohledu dále zejména zlevňování energií, v čele s plynem a elektřinou, a také pohonných hmot. Nicméně v meziměsíčním pohledu se pokles nekoná. Ceny totiž během června rostly o 0,3 procenta, tedy zcela stejným tempem jako během května. Za meziměsíční růst cen v červnu mohly zejména o takřka devět procent zdražující dovolené, o které je letos mezi Čechy výrazný zájem. Růst cen zaznamenaly v červnu také některé základní potraviny, o více než dvacet procent podražily například brambory.

Podobné články

Doporučujeme

Další články