fb pixel Inflace v Česku opět všechny zaskočila. Tentokrát ale tím, jak je nízká – G.cz
Vyhledávání

Inflace v Česku opět všechny zaskočila. Tentokrát ale tím, jak je nízká

Zdroj: Autor: Jarita from toronto, canada – Czech BankUploaded by Miaow Miaow, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8902760

Podle aktuálních čísel ČSÚ říjnová inflace klesla na 15,1 %, což je bezesporu překvapivý údaj. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Lukáš Kovanda 10.11.2022, 13:14

Inflace překvapivě klesla

Inflace v Česku v měsíci říjnu opět všechny zaskočila. Tentokrát tím, jak je nízká. Vykázala v meziročním vyjádření nárůst pouze 15,1 procenta. Přitom analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě svých odhadů počítali s údajem 17,9 procenta. Česká národní banka pak počítala s hodnotou 17,4 procenta.

Nebývalý rozdíl v odhadech inflace a v její skutečné hodnotě je dán zejména metodikou, jakou Český statistický úřad použil k zachycení dopadu zavedení energetického Úsporného tarifu a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. Takže v říjnu díky zavedení obou opatření statisticky poklesla cena elektřiny meziročně o zhruba 38 procent, zatímco nebýt těchto opatření naopak by její cena rostla o přibližně 35 procent.

Ve zbývajících dvou měsících roku zřejmě dojde opět na navýšení inflace, částečně korekčnímu, ovšem inflace by již neměla dosáhnout úrovně dvaceti procent. V příštím roce bude inflace postupně klesat. Za celý letošní rok dosáhne průměrně úrovně kolem patnácti procent, v příštím roce kolem deseti procent.

Dnes zveřejněná data snižují pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v podání České národní banky. Koruna tak v reakci na jejich zveřejnění oslabila.

Podobné články

Doporučujeme

Další články