fb pixel Ikonické kusy nábytku, které odolaly zubu času – G.cz
Vyhledávání

Ikonické kusy nábytku, které odolaly zubu času

Zdroj: Follow the flow / Shutterstock.com

Jaké kousky nábytku a dekorací považujete za dokonale nadčasové? Podívejte se na design prověřený generacemi a desítkami let užívání.

Komerční sdělení 21.5.2021, 09:31

Trendy přichází a zase odchází. Některé se vrací, jiné mizí nenávratně v minulosti. Tyto módní vlny se nevyhýbají ani nábytku. Tedy pokud nemluvíme o ikonických kouscích, na které je i zub času krátký. Protože když něco dobře vypadá, a ještě to bezchybně funguje, není důvod to měnit za cokoli jiného. O jakých kouscích je řeč?

Modernistická komoda na nožičkách

Vybaví se vám při slově komoda dřevěný retro kousek na šikmých nožičkách? Není divu, nebyla snad československá domácnost, ve které by se tento kousek nezabydlel. V 60. letech její vzhled navrhl Jiří Jiroutek a stala se součástí sektorového nábytku U-453. Klasické i luxusní designové komody inspirované původním návrhem pořídíte i dnes. A kdybyste si náhodou nepamatovali název, nebo chtěli podobný kousek, zkuste si vyhledávání podle obrázků na Biano.cz. Stačí kliknout na ikonu foťáku a nahrát fotku produktu, který jste si stáhli nebo vyfotili.

Ušák ke knize i k televizi

Ušák je synonymem pohodlí. Dříve byste ho v katalozích našli pod názvem čtenářské křeslo. Nejčastěji si ho totiž kupovali právě čtenáři. S knihou v ruce strávíte klidně pár hodin, ani nemrknete. Pohodlné posezení je prostě základ. A když náhodou mrknete na trochu delší dobu, jsou to právě ikonické uši, tedy opěrky hlavy, které vám poskytnou dostatečnou oporu, než načerpáte dost energie na další kapitolu. Křeslo pochází pravděpodobně z rukou francouzských designérů. Bylo pořádně robustní a stydět se na něj nemuseli ani na zámcích. Později se jeho konstrukce zjednodušila a stal se z něho právě ten nadčasový kousek nábytku, jaký znáte dnes.

Oblouková stojací lampa Arco

Stojací lampa Arco (v italštině to znamená oblouk) je viditelně inspirovaná pouličními lampami. Navrhli ji bratři Achille a Pier Castiglioni, aby vyřešili problém s osvětlením jídelního stolu bez toho, aby bylo potřeba vrtat do stropu nebo tahat po bytě kabely. Design se natolik vydařil, že je lampa oblíbená i dnes. Využití najde nejen u jídelního stolu, ale i ve čtecím koutku, kde nabídne dostatek rozptýleného světla.

Ikonické židle Eames

Možná vám to ani nepřijde, ale židle se zakulaceným plastovým sedákem jsou tu s námi už také pěknou řádku let. Je to opravdu nadčasový kousek, který si rozumí s retro bydlením, skandinávským stylem i moderním zařízením. První návrhy začaly vznikat už v 50. letech 20. století, kdy se manželský pár Charles a Ray Eamesovi snažil z minima vytěžit maximum. Jako levný a odolný materiál to vyhrál sklolaminát a jednalo se o vůbec první masově vyráběnou židli z tohoto materiálu. Svět se o ní dozvěděl na soutěži Low-Cost Furniture Design a my ji dnes známe jako průkopníka moderního designu. I po 70 letech se stále vyrábí ve variantách DSW (Dining Sidechair Wood) s dřevěnou základnou, nebo jako DSR (Dining Sidechair Rod), která mění dřevo za kov.

Vázy Savoy

Skleněné vázy legendárního finského architekta a designéra Alvara Aalto byly poprvé vyrobeny v roce 1936 a stále patří mezi jedny z nejoblíbenějších váz vůbec. Vznikly díky soutěži, ve které finská sklárna Karhula Iittala hledala nové výrobky pro Světový veletrh v Paříži. Vyhrál to právě návrh od Aalta, který byl údajně inspirovaný rozevlátými kalhotami Eskymaček. A nutno podotknout, váza získala mnoho ocenění nejen v Paříži, ale i jinde po světě. Ručně foukané vázy s organickými křivkami jsou tak právem i dnes považované za ikonu skandinávského designu.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články