fb pixel Idiotský nápad: postaví v Chebu muzeum komunistických vrahů? – G.cz
Vyhledávání

Idiotský nápad: postaví v Chebu muzeum komunistických vrahů?

Jenže stačilo vyhodit topení, přestěhovat baterii a odklonit výfuk a skrýš byla na světě. Na svobodu takto v roce 1964 odjelo 8 lid. Devátý při kontrole kýchl...  BMW Isetta byla tak malá, že v ní celníci ani nečekali žádnou skrýš + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Komunisti v Chebu osvědčili smysl pro ironii, když chtěli zřídit expozici oslavující samopalníky s vlčáky, kteří stříleli a trhali Čechy utíkající pryč. Ideální příležitost prohlédnout si auta s tajnými úkryty a na koleni vyrobená letadla šťastlivců, kterým se útěk podařil.

David Horák
David Horák 11.12.2015, 18:09

Auta s tajnými skrýšemi, po garážích stlučená letadla, ale i tažné zařízení pro útěk přes Baltské moře nebo kladku, s níž Čech utekl po drátech vysokého napětí, najdete v berlínském muzeu Haus am Checkpoint Charlie.

Muzeum v místě někdejšího hraničního přechodu z jedné půlky Berlína do druhé výmluvně ilustruje základní touhu člověka po svobodě.

Naproti tomu expozice podle gusta Jaroslava Borky, poslance a krajského zastupitele za KSČM v Chebu, by se věnovala komunistické Pohraniční stráži. Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, nebýt toho, že její zřízení navrhuje stoupenec režimu, který zločiny na hranicích páchal. Borka to otevřeně přiznává, když expozici navrhuje jako „Velmi důstojné uctění 65. výročí Zákona o ochraně státní hranice,“ – tedy právní úpravy, kterou si komunisté střílení do lidí legalizovali.

Jde tedy o jasný pokus zamaskovat podstatu působení komunistických strážců hranic. Tou je střílení do nevinných Čechoslováků, kteří nechtěli setrvávat na území komunistických experimentů.

Tématu pohraniční stráže lze věnovat třeba i celé muzeum. Iniciativa ale musí vzejít od historiků z Ústavu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu a měla by mít oporu respektovaných institucí vystupujících na obranu lidských práv, jako jsou Ústav pro studium totalitních režimů nebo občanské sdružení Post Bellum apod.

Myslím, že expozici s ostnatými elektrickými dráty a z nich vystavěnou stěnu s torzem ohořelé figuríny, u které by trčeli srdnatí voskoví samopalníci s vystříleným zásobníkem a se psem, takovou by nejvíce potřebovali vidět zejména mladí lidé a lidé s krátkou pamětí. Ti, kteří dnes koketují s komunistickými ideály a slyší na vábení jeho hlasatelů a neuvědomují si, že by tak přišli o svobodu,“ popsal jednu z myslitelných podob expozice a její funkci krajský zastupitel Jiří Kotek z politické strany Alternativa.

Anketa

Mělo by být v Chebském muzeu oddělení mapující historii komunistické pohraniční stráže?

Anketa se načítá...

A na závěr se ještě podívejme z půlročníhio odstupu na jednu kauzu, která vyvolává jinou ‚palčivou‘ otázku – je horší souložit za peníze před kamerou, nebo propagovat komunismus?

Podobné články

Doporučujeme

Další články