fb pixel Ian Miller je druhý muž na světě, který vylezl na mořský útes Downpatrick Head – G.cz
Vyhledávání

Ian Miller je druhý muž na světě, který vylezl na mořský útes Downpatrick Head

Ian Miller a jeho partnerka Paulina Kaniszewská se pokusili vylézt na útes zvaný Downpatrick Head na břehu Irska v oblasti Dún Briste.

Eva Levá 20.9.2016, 10:50

Dvojice se na útes pokusila vylézt už dvakrát, ale pokaždé jim to počasí a živly překazily. Ale Miller se nenechal odradit a na 48 metrů vysoký útes nakonec přece jen vystoupal. Šestačtyřicetiletý horolezec se tak stal prvním člověkem po 25 letech a teprve druhým v historii, komu se něco takového podařilo. Kaniszewská zůstala v proláklině pod vrcholem kvůli dešti, Miller tak vrchol útesu zdolal sám.

Útes vznikl v roce 1393, kdy eroze způsobila zhroucení části pobřeží a kus skály zůstal stát osamocen v moři. „Vidí ho ročně stovky nebo tisíce lidí, ale pro horolezce je to děsivá výzva. Když jste nahoře, tak už přemýšlíte nad tím, jak se dostanete dolů, takže žádné velké oslavy se nekonají,“ popsal své pocity nahoře Miller. „Až když jsme byli zpět ve člunu, dostavila se první vlna ohromné radosti. Je to, jako by vám v hlavě vybuchla bomba,“ dodává.

A pokud chcete zažít před svým monitorem nefalšovanou závrať, podívejte se na těchto 12 pohledů z výšky, při kterých tuhne krev.

Podobné články

Doporučujeme

Další články