fb pixel I po letech má stále Elán: Kontroverzní Jožo Ráž nemá rád kapitalismus a cení si Mečiara – G.cz
Vyhledávání

I po letech má stále Elán: Kontroverzní Jožo Ráž nemá rád kapitalismus a cení si Mečiara

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Nemá rád kapitalismus ani novináře, a ze všech politiků si nejvíce váží Gorbačova a Husáka. Slovenský zpěvák a frontman kapely Elán Jožo Ráž patří mezi stálice hudební scény už přes 50 let, ale ve společnosti je kromě oblíbené hudby znám i svým nekonvenčním jednáním. Naposledy se tímto způsobem projevil při zveřejnění videoklipu Bulvárné krysy, ve kterém mířil novináři na hlavu pistolí.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 25.10.2022, 11:44

Kontroverzní zpěvák s talentem

Vzhledem k tomu, že slovenský zpěvák, baskytarista a spoluzakladatel kapely Elán Josef „Jožo“ Ráž slaví dne 24. října své 69. narozeniny, rozhodli jsme se mu věnovat následující článek, kde shrneme to nejzásadnější, co se v jeho životě odehrálo. Tento bratislavský rodák se do světa hudby vrhl v podstatě hned po dokončení studia psychologie na Univerzitě Komenského. Společně s Vašem Patejdlem totiž v roce 1968 založili kapelu Elán. Ráž v kapele zůstal i přes všemožné výměny formací a střídání členů a za celou dobu existence dokázala kapela vydat přes 25 desek. Velký díl úspěchu měl na všem samozřejmě Ráž, který v kapele funguje jako frontman.

Mezi jeho nejúspěšnější hit patří píseň Voda, čo ma drží nad vodou. Tu nahrál v roce 1999 pro film Fontána pre Zuzanu 3. K písni se váže příběh, jenž Rážovi navždy změnil život. Po nahrání této písně ve studiu nasedl na motorku a vyrazil domů. Cestou se bohužel stal součástí dopravní nehody, za kterou nemohl. Do známého zpěváka naboural německý řidič, jenž po dopravní nehodě odjel. Sice to zní morbidně, ale jeho havárie opětovně zvedla popularitu Elánu. Když se po dvou měsících probral z kómatu, velmi rychle se zotavil, a z jeho poslední nahrané písně se stal hit.

Jožo Ráž na sebe dokáže upoutat pozornost nejen hudbou, ale i svými názory a výstupy v médiích. To dokázal například v rozhovoru pro deník Sme.sk v roce 2016, když hovořil o stavu současného Slovenska a se slzou v očích vzpomínal na „neškodné“ politiky z dob komunistické éry. „Myšlenka socialismu byla dobrá, ale lidé byli špatní, tak se to kurvilo. Nám bylo jasné, kde je chyba systému a také jsme proti tomu svou hudbou a svým životem bojovali,“ řekl tehdy v rozhovoru Ráž a u toho nezapomněl chválit práci Gorbačova nebo Gustáva Husáka. Ten byl podle něj světovým politikem. Pravděpodobně i svoje dlouholeté fanoušky překvapil tím, když prohlásil, že si z porevoluční éry nejvíce cení práce premiéra Vladimíra Mečiara. Naproti tomu na Roberta Fica reagoval pouze s povzdechem. V podobném duchu se nesly i další jeho názory na slovenské politiky, z čehož byla média v Česku a na Slovensku tak v šoku, že o tom tehdy napsal skoro každý.

Od tohoto tvrzení přitom neuběhly ani dva roky a Rážův syn Josef se měl stát novým ministrem vnitra ve vládě vicepremiéra Petera Pellegriniho. Dělo se tak v období, kdy Slovensko řešilo politickou krizi v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Rážův syn měl tehdy nahradit Roberta Kaliňáka ze strany Směr-SD. To se ale nakonec nestalo, protože ho tehdejší prezident Andrej Kiska odmítl jmenovat.

Naposledy o sobě dal výrazněji vědět Jožo Ráž se svou kapelou v říjnu 2019, když vydal videoklip k písni Bulvárné krysy, který byl podle mnohých velmi „přes čáru“. V klipu totiž míří novinářům na hlavu pistolí, což bylo v době, kdy byl v zemi zastřelen novinář Kuciak. Jedná se tak rozhodně o neslušný a nemorální nápad. Kdyby se něco takového stalo v Česku, lidé by se nejspíš nad klipem ani nepozastavili, jenže Slovensko si kvůli novinářově vraždě zažilo a stále ještě zažívá nepříliš dobré časy. Kvůli klipu se stal Ráž dokonce i terčem mnoha vtipů. Brutální klip však tehdy řešila i policie kvůli nevhodnosti a násilným scénám.

Podobné články

Doporučujeme

Další články