fb pixel Hvězdy mi říkají, že bych se měl sejít s Gorbačovem: Ronald Reagan vládl na základě věštění manželčiny astroložky – G.cz
Vyhledávání

Hvězdy mi říkají, že bych se měl sejít s Gorbačovem: Ronald Reagan vládl na základě věštění manželčiny astroložky

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ronald Reagan je mnohými považován za jednoho z nejvlivnějších amerických prezidentů vůbec. Jeho kritici mu ale již za jeho vlády vyčítali, že je pod přílišným vlivem své manželky Nancy. Až po letech vyšlo najevo, že téměř celý prezidentův rozvrh, který právě první dáma připravovala, byl dílem její osobní astroložky…

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 10.9.2023, 22:53

Jak předpovědět budoucnost?

Kvízová otázka – co mají společného Andrej Babiš a Ronald Reagan? Podobností je mezi těmito muži opravdu nemnoho, ale překvapivě se v jedné poměrně kontroverzní věci shodují. Stejně jako pan Babiš, který konzultuje své záležitosti s „vesmírem“, i prezident Reagan patřil mezi fanoušky a následovatele astrologie. Zatímco u Babiše se vždycky můžeme spokojit s tím, že se jedná jen o další marketingový trik, jak přilákat potenciální voliče z řad ezoteričtější skupiny elektorátu, Reaganova víra v tuto pseudovědu vyvolala v Americe na konci 80. let menší mediální skandál. Tou dobou již byl ale prezident naštěstí v politickém důchodu.

O co šlo? Když byl na tehdy čerstvě zvoleného Reagana v roce 1981 spáchán atentát, který prezident navzdory postřelení jako zázrakem přežil, vyvolalo to u první dámy Nancy Reagan až obsesivní starost o manželovo zdraví. Traumatizovaná první dáma tak v zoufalé snaze mít prezidentův život pod kontrolou kontaktovala jistou astroložku jménem Joan Quigley. Nancy Reagan šla rovnou k věci – jestli je skrze astrologii možné vidět do budoucnosti, bylo by možné předpovědět nebo dokonce i odvrátit další útok na prezidentův život? Vědma Quigley vše pochopitelně okamžitě potvrdila, a dokonce tvrdila, že kdyby její služby Reagan vyhledala dříve, nemuselo k prvnímu atentátu vůbec dojít.

Reagan byla nadšená, že konečně našla řešení své neřešitelné starosti. Sama později tvrdila, že jí ke spolupráci s astroložkou vedl prostý strach o manžela, který byl prakticky denně vystavován hrozbě dalšího atentátu. Z občasných telefonických konzultací, kdy Quigley měla na základě zkoumání astrologických znamení předpovědět, ve které dny a hodiny bude prezident v bezpečí, se postupem času staly pravidelné porady, v nichž měla Quigley Reagan prakticky diktovat, kdy „bude mít prezident šanci na největší úspěch“. Jelikož měla Nancy poměrně velký vliv na manželův denní rozvrh, prakticky tak losangeleská astroložka určovala každodenní agendu prezidenta Spojených států uprostřed nejnapjatější fáze studené války.

Nancy Reagan i Joan Quigley tak shodně tvrdily, že historický ženevský summit mezi Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem byl naplánován na listopad 1985 právě kvůli tomu, že „hvězdy to tak říkají“. Nancy se později snažila spolupráci s Quigley zlehčovat, ale její dřívější tvrzení potvrzují tento bezprecedentní vliv, který měla astroložka na klíčového prezidenta amerických dějin, čímž se Quigley poměrně otevřeně chlubila. Ne všichni v Bílém domě ale byli takoví fanoušci horoskopů jako Reaganovi.

Vedoucí Reaganova štábu, Donald Regan, se totiž pravidelně dostával do střetu s první dámou, která mu svým plánováním prezidentova dne prakticky brala hlavní náplň jeho práce. Vše nakonec vyvrcholilo v roce 1987 uprostřed neslavné aféry Iran-Contras. Regan se totiž snažil prezidenta přemluvit, aby urychleně uklidnil prostřednictvím tiskové konference lid – k jeho úžasu byl ale první dámou odmítnut s tím, že vzhledem k prezidentovu zdraví a astrologickým výpočtům to není dobrý nápad. Během vyhroceného telefonátu pak Regan první dámě položil telefon, za což byl okamžitě vyhozen.

Americká veřejnost se vše dozvěděla až po skončení prezidentova vládnutí, takže celý skandál, který by jindy mohl politika vážně poškodit, za několik týdnů utichl. No, nezbývá, než se tiše radovat, že hvězdy Reaganovi třeba neřekly, aby poslal jadernou hlavici na Moskvu, nebo tak něco…

Podobné články

Doporučujeme

Další články