Hrozí světu epidemie? Dokumentární snímek Mosquito míří do kin – G.cz
Vyhledávání

Hrozí světu epidemie? Dokumentární snímek Mosquito míří do kin

Komáři zabijí více než 750 000 lidí ročně, nejčastěji dětí. Na jejich šíření máme kvůli oblibě cestování a podpoře přeshraničního obchodu zásluhu my všichni. Bez mezinárodně koordinovaných kroků se hrozbě, kterou znamenají pro celou populaci, nebude svět schopen účinně postavit. Nový film Mosquito, který alarmuje před tímto problémem, bude mít celosvětovou premiéru ve čtvrtek 6. července 2017 ve 21:00 ve více než 220 zemích světa.

Martin Miko
Martin Miko 14.6.2017, 08:04

Nový film Mosquito jde do kin

Není to tak dávno, co světem otřásly zprávy o nebezpečném viru zika. Jen na malárii ročně zemře až 600 000 lidí, další oběti přinášejí tropické horečky – od západonilské přes chikungunya a dengue až po žlutou zimnici. Za všemi těmito onemocněními najdeme jednoho společného nepřítele. Komár svou velikostí patří sice mezi nejdrobnější živočichy, ale rozhodně je tím nejsmrtelnějším. V žebříčcích zdaleka předčí žraloka, slona afrického i černou mambu. Šíří se po celé planetě téměř rychlostí zvuku a dokáže se adaptovat i na podmínky míst, kde se historicky nikdy předtím neobjevil.

První případ onemocnění virem zika mimo Afriku byl zaznamenán v Malajsii v roce 1967. O čtyřicet let později se choroba objevila v Mikronésii, odkud se v roce 2014 přes pacifické ostrovy rozšířila až do Brazílie. V prosinci 2015 nemoc poprvé zasáhla Portoriko, aby rok na to postihla už 34 000 lidí.

Podle odborníků je dnes možným propuknutím pandemie ohroženo více než 2,5 miliardy lidí. Celkový odhad nákladů na léčbu sahá až k 500 miliardám dolarů. Zní to jako poplašná zpráva, ale experti se shodují, že pokud se národní zdravotnické autority urychleně neshodnou na společné akci, nedokážeme v budoucnu efektivně a včas tomuto nebezpečí čelit.

Pokud si za statistiky a údaje Světové zdravotnické organizace nedosadíme konkrétní osudy, můžeme si jen těžko představit, že se tato hrozba týká nás všech. Zní to jen jako katastrofická sci-fi vize? Leslie Meiners z Queens v New Yorku by nesouhlasila. Západonilským virem se nakazila přímo ve svém moderním, civilizovaném americkém sousedství. Stačí jen jedno jediné bodnutí.

Tento i několik dalších velmi silných životních příběhů z různých částí světa představuje nový dokument Mosquito společnosti Discovery. Kromě skutečných svědectví se v tomto dokumentu současně objeví výrazné osobnosti zdravotnické elity, které představí nejnovější poznatky v této oblasti. Rozhovor Discovery Channel exkluzivně poskytl také Bill Gates, který celý svět dlouhodobě upozorňuje na nebezpečí způsobené komáry.

Film Mosquito bude v premiéře odvysílán ve čtvrtek 6. července 2017 ve 21:00 ve více než 220 zemích světa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články