fb pixel Hrozí citelné zdražení rýže, které se zatím zdražování vyhýbalo. Češi jí přitom spořádají historicky rekordní množství – G.cz
Vyhledávání

Hrozí citelné zdražení rýže, které se zatím zdražování vyhýbalo. Češi jí přitom spořádají historicky rekordní množství

Zdroj: Autor: Bernard Gagnon – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3725423

Kvůli válce na Ukrajině se po celé Evropě razantně zvyšují nejen ceny pohonných hmot, ale i potravin. Česku přitom aktuálně hrozí i citelné zdražení rýže. Proč tomu tak je? O tom v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Lukáš Kovanda 19.4.2022, 09:44

Češi konzumují tolik rýže jako nikdy. Podle nejnovějších dat ČSÚ spořádají takřka osm kilogramů rýže na hlavu ročně. Brzy však mohou mít problém. V Asii hrozí prudké zdražení rýže. Nejsou totiž hnojiva. A pokud ano, tak drahá. Takže asijští pěstitelé musí omezovat produkci. Což se dotkne celého světa.

V roce 2020 Češi snědli 7,9 kilogramu rýže v přepočtu na obyvatele, což je rekordní údaj od roku 1920, od kdy se příslušná statistická časová řada vede. Rýže coby převážně přílohová potravina v Česku vytěsňuje brambory nebo těstoviny. Je výživná, a přitom cenově dostupná. A cenově stabilní. Zatím. Kilogram loupané rýže dlouhozrnné vyšel letos v březnu průměrně na 37,50 Kč. Za poslední dva roky tak rýže zdražila jen nepatrně, o 1,3 procenta. S tím však může být konec.

Kvůli válce na Ukrajině a sankcím uvaleným na Rusko totiž nyní ve světě dramaticky stoupají ceny hnojiv. V Indii, Vietnamu či Filipínách, což jsou klíčoví světoví producenti rýže, stoupla v uplynulém roce cena hnojiv dvoj- až trojnásobně. Znatelně dražší hnojiva znamenají výrazně slabší úrodu, právě i rýže. Pokud by objem sklizně rýže v příštím roce klesl o desetinu, znamená to pro svět ztrátu 36 milionu tun rýže, což je ekvivalent výživy pro 500 milionů lidí.

Pokud však válka na Ukrajině jen tak neskončí, bude dopad ještě daleko horší. Válka a sankce totiž narušují obchod s Ruskem, které je globálně stěžejním dodavatelem všech klíčových druhů hnojiv. Takto narušený obchod zvedá cenu hnojiv, a hrozí tak citelné snížení produkce rýže, tudíž razantní navýšení její ceny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články