Hrnek s Hitlerem: skandál, nebo jen hloupá pseudoaféra?

Obrázek uživatele Ivan Brezina
22.02.2017, 16:54

Propaguje pražské nakladatelství Naše vojsko nacismus? Ani náhodou, ale určitě to někdo bude tvrdit.

Na Facebooku lidé sdílejí fotku propagačního hrnku Našeho vojska s fotografií Adolfa Hitlera. „Není to už za čárou?“ ptal se pražský zastupitel za ODS Filip Humplík. Ale když jsem se podíval na web vydavatelství, našel jsem tam jen hrnek s Putinem. Hitler nikde. Nejdřív jsem si proto říkal, že je to hoax. Vladimir je skoro stejný dikrátor jako Adolf, někoho to možná naštvalo… A tak ve Photoshopu vyrobil fotku hrnku s Adolfem, aby na tuhle politickou paralelu poukázal.

Abych si to ověřil, zavolal jsem obchodnímu řediteli Našeho vojska Stanislavu Svobodovi. „Ano, ten hrnek jsme v omezené sérii skutečně nabízeli,“ přiznal bez vytáček. „Ale už je vyprodaný.“

Jak jsem zjistil, Naše vojsko nabízelo i trička s potiskem Hitlera. V jeho e-shopu je už dnes sice nenajdete, ale zůstala tam trička s Putinem, Stalinem nebo Guevarou. Stalin byl přitom architektem zločinného komunistického režimu, který má podle historiků na svědomí asi třikrát víc mrtvých než nacismus. Krev statisíců má na rukou i Guevara, který pomáhal vybudovat komunismus na Kubě a osobně se podílel na popravách svých odpůrců. Přesto je dnes romantickým idolem levicové mládeže a trička s jeho podobiznou jsou naprosto běžná.

Proč nám tedy tak vadí hrnky a trička s Hiterem? Zaprvé je v tom dvojí metr. O tom, že je nacismus hnusný a odsouzeníhodný, nikdo rozumný nepochybuje. Najde se ale hodně lidí, kteří si myslí, že myšlenka komunismu byla v pořádku, ale lidi ji zkazili. Druhá světová válka je pořád vnímána jako střet dobra a zla, i když to byla prostě jen rvačka dvou stejně zločinných a zrůdných systémů. Sověti nás v květnu 1945 neosvobodili z nezištné lásky k „bratrům Čechů“, ale jen proto, aby nás zahrnuli do své totalitní sféry a de facto už okupovali.

Víc než sedmdesát let po válce je navíc už Hitler stejná historická postava jako třeba Čingischán, sultán Mehmet nebo František Josef I. Je to warholovská popová ikona, ze které se už dávno vytratil jakýkoli ideologický význam. Představa, že se někdo napije z hrnku s Adolfem nebo si natáhne jeho tričko, a začne plánovat další světovou válku nebo vyhlazení nějakého národa, je mimo realitu.

Používání symbolu ještě vůbec neznamená jeho propagaci. Tohle si dobře uvědomují v severní Itálii, kde běžně koupíte lahve vína s portréty Hitlera, Lenina, Stalina, Mussoliniho… Ty zločinecké ksichty jsou prostě jen marketingový nástroj, nic víc. Viz třeba běžně dostupná vodka Stalinovy slzy, kterou může za propagaci komunismu považovat jen naprostý mimoň.

Až se to teď rozkřikne, nakladatelství Naše vojsko bude mít z ostudy kabát. Levičáci ho nařknou z propagace nacismu a budou požadovat přísné potrestání generálního ředitele Emericha Drtiny. A přitom je to celé nesmysl. Hitler na hrncích a tričkách je stejně nevkusný, jako Putin. Osobně bych si to nekoupil, ale špatný vkus není trestný. A navíc se to dá i celé otočit. Pokud máte na hrnku Vůdce, je to vlastně kritika nacismu ve smyslu „Hitler si to vypije!“

A TADY, TADY a TADY si přečtěte, proč je nevkusné nosit na tričku ksich levičáckého zločince a vraha Che Guevary.


Komentáře

Doporučeno pro vás