fb pixel Hřiměždice nejsou jen HIGH JUMP: 9 tipů na zajímavosti v okolí – G.cz
Vyhledávání

Hřiměždice nejsou jen HIGH JUMP: 9 tipů na zajímavosti v okolí

Pokud se - stejně jako spousta dalších lidí s otevřenou myslí a smyslem pro zábavu - chystáte na přelomu července a srpna k žulovému lomu do Hřiměždic, mohly by se vám hodit tipy, co dělat, když vás skoky omrzí, případně až se vypije všechno, co teče.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 15.7.2015, 15:00

Tzv. Kujalův lom, který dříve sloužil k těžbě žuly, byl zatopen v roce 1953. Při těžbě totiž dělníci narazili spodní pramen. Byla to celkem rychlá akce, proto ani nestačili sbalit důlní vozík, který pořád ještě leží na dně. To se nachází v hloubce 8 metrů (pod pontonem je důl nejhlubší). Do konce 80. let sloužil jako výcvikové středisko armádních potápěčů, po kterých zbyl právě výše zmiňovaný ponton s žebříkem. Až do konce 90. let tu vojáci cvičili i seskok do vody z vrtulníku, který byl zavěšen na speciálním otáčivém jeřábu.

Hřiměždický lom má atmosféru a kouzlo. Proto si ho také několikrát vybrali filmaři jako kulisu k natáčení filmů a reklamních spotů. Jmenujme namátkou třeba Cestu peklem, Výchovu dívek v Čechách nebo třeba 2Bobule. Standardnějším využitím je ale pořádná koupačka a také potápění. V létě je tu viditelnost kolem 2 metrů, v zimě pod ledem pak i přes 5 metrů. Potápění je ale možné pouze s povolením místního úřadu.

A 31. července a 1. srpna tu bude zase pěkně živo! Skokani budou skákat z výšky sedmého patra paneláku, potkáte známé, které jste minimálně rok neviděli, večer poteče alkohol i skvělá hudba proudem a přes den se to tu bude hemžit krásnými holkami (a kluky) v plavkách. Bude na co koukat a co si pamatovat! HIGHJUMP 2015 vypukne už za dva týdny!

Co ale dělat, když už máte pohledu na prdelky a skokany tak akorát? Co dělat, až sbalíte stan? To je přece jasné. Prozkoumat okolí. Tady je pár tipů, co stojí za to vidět:

1. Hornické muzeum Příbram

Starka a uran? Jinak než tím, že se do středočeské Příbrami sami vypravíte, si tyhle zabedněné předsudky z hlavy nevymetete. Turistickými highlighty jsou Svatá Hora - poutní místo s příjemnou atmosférou, která by se dala krájet (bohužel momentálně v rekonstrukci) a Hornické muzeum Příbram, které nabízí hned několik expozic - jednu lepší než druhou.

Je jen na vás, jestli si vyberete nádherný Ševčinský důl, projdete se vodní štolou mezi doly Vojtěch a Anna, projedete se v podzemí důlním vláčkem nebo si do něj sklouznete u dolu Drkolnov po obří skluzavce. Více informací naleznete ZDE.

2. Zřícenina hradu Vrškamýk u Kamýku nad Vltavou

Přímo z Kamýku vede k nebývale kultivovaně opečovávané zřícenině cesta lesem. Přibližně po kilometru se vám otevře areál s herními prvky, ohradou s ovcemi a malebnou zříceninou hradu, který založil Václav I. a dostavěl Přemysl Otakar II.

Pokud holdujete historii a slovo zřícenina je pro vás synonymum pro romantiku, je Vrškamýk jasná volba.

3. Dobříš

Jakmile se ocitnete na Dobříši (a pozor, je to TA Dobříš), byl by hřích neprojít se zdejším zámeckým parkem v anglickém a francouzském stylu, který připomíná zahradu vídeňského Schönbrunu, a nenakouknout i do zámku samotného. Zdejší zrcadlový sál je častým dějištěm svateb. Prostě romantika na entou.

Standardní expozice jsou doplněné o "Dobříšské přízraky" a v Galerii JCM (Jerome Colloredo-Mansfelda) právě probíhá výstava na téma "Hvězdy stříbrného plátna", která představuje zlatý věk československé kinematografie i s hlavními aktéry, jako byla třeba Adina Mandlová, Nataša Gollová a Oldřich Nový. Dejte si i místní městské muzeum, umístěné také v areálu zámku. Zdejší průvodce je bodrý a sdílný. Dozvíte se víc, než jsme čekali. Více info naleznete ZDE. Jo, a v místní restauraci mají skvělý tatarák!

Pokud zámek znáte a chcete Dobříš poznat intenzivněji a celou, stavte se v infocentru na náměstí, kde vám ochotně poradí podle vašich preferencí. V sobotu mají ale otevřeno jen do 12 hodin.

4. Památník Karla Čapka ve Strži - Stará Huť

Kousek od Dobříše, zapadlá mezi lesy a rybníky, stojí vilka, ve které jeden z nejoblíbenějších českých spisovatelů strávil spolu se svou ženou Olgou Scheinpflugovou tři velmi plodné a šťastné roky života. O Karlu Čapkovi se tu dozvíte spoustu podnětných novinek v rozsáhlé expozici. Svůj pokojíček tu měl i v poslední době velmi skloňovaný Ferdinand Peroutka. Až do něj nahlédnete, budete mít pocit, že odsud odešel před pěti minutami.

V okolí si můžete projít Naučnou stezku Karla Čapka ve třech okruzích v délce od 1 do 10 kilometrů. Na informačních panelech se dozvíte leccos o zdejší historii, fauně i flóře.

Ještě vás čeká mimo jiné město Káji Maříka, opravdové Rusalčino jezírko nebo pořádný větrný mlýn, když obrátíte na další stranu...

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články