fb pixel Hrdina, nebo padouch? Clint Eastwood natočil film podle příběhu sekuriťáka Richarda Jewella o děsivé síle médií – G.cz
Vyhledávání

Hrdina, nebo padouch? Clint Eastwood natočil film podle příběhu sekuriťáka Richarda Jewella o děsivé síle médií

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Protože už není nejmladší, sledujeme každý nový film Clinta Eastwooda velmi pozorně, neboť může být poslední. Pardon, ale je to tak. Další troškou, kterou drsný idol westernů přispěl do pomysleného mlýna kinematografie, je životopisné drama Richard Jewell, jehož příběh by byl neuvěřitelný, kdyby to nebyla pravda.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 20.1.2020, 08:31

Hrdina ze sklepa

17. prosince 1962 se v Danville ve státě Virginie narodil jistý Richard White. Obyčejný kluk pomalu, ale jistě spěl k obyčejnému životu. Když mu byli čtyři, jeho rodiče se rozvedli a poté, co se jeho matka Bobi znovu provdala, nevlastní otec Riche adoptoval a on tak dostal nové příjmení - Jewell. V dospělosti se pak Richard stal securiťákem. Obtloustlý chlapík se smyslem pro vlastenectví pouze tiše snil o hrdinském životě. Pak ale přišel 27. červenec 1996 a vše se změnilo.

Jewell pracoval jako ostraha na XXVI. letních olympijských hrách v Atlantě. Při běžném obhlížení areálu si všiml podezřelého batohu. Uvědomil policii a ejhle - v tajemném zavazadle byly objeveny tři nálože. Jewell včasným a pohotovým zásahem zachránil tisíce životů a přes noc se stal hrdinou. Ale všechna sláva... Během vyšetřování se ze zachránce totiž stal podezřelý, což spustilo obrovskou vlnu mediální šikany vůči Richardovi a jeho blízkým. Ačkoliv se posléze k umístění bomby přihlásil terorista Eric Rudolph a Jewellovo jméno bylo očistěno, Amerika několik měsíců sledovala honbu na nevinného člověka, který bez jakýchkolv důkazů, dokonce bez oficiálně vznesených obvinění, dostal nálepku zločince. Zadostiučinění se Jewellovi dostalo až o deset let později a pouhých pár měsíců před jeho předčasným skonem, za kterým stála cukrovka.

Silný příběh dělá silný film, to je známá věc. Látka, kterou si pro svůj další režijní počin vybral Clint Eastwood, sice pochází z doby před třiceti lety, je ale stále velmi aktuální. Co dokáže s lidským životem udělat jedno unáhlené nařčení, dravost médií, bezohledná touha po senzaci? To řešíme neustále. Dnes víc než kdy dřív stačí napsat jeden status nebo tweet na sociální sítě a neštěstí v podobě zničené pověsti, života a v nejhorším případě třeba i trestního stíhání může být velmi rychle na světě.

Do hlavní role Eastwood obsadil Paula Waltera Hausera, kterého si možná vybavíte z menších rolí v Já, Tonya či snímku BlackKklansman. Jewell je pro něj první velkou/hlavní rolí. Vedle něj se ve filmu objeví vždy skvělý Sam Rockwell v roli Jewellova obhájce Watsona Bryanta a Kathy Bates coby Jewellova matka. Ta byla za svůj výkon nominována na Zlatý glóbus i na Oscara.

V českých kinech je film k vidění od 16. ledna a na ČSFD si drží vysoké hodnocení 81 %. Na IMDb má 7,6/10 a na našich oblíbených Rotten Tomatoes 74 % od kritiků a celých 96 % od publika. To ukazuje na divácky atraktivní, nadprůměrně kvalitní podívanou navázanou na lekci moderní historie. Inu, proč ne.

Podobné články

Doporučujeme

Další články