Hraje si Macron na císaře? Francouzský prezident si sezval poslance, aby jim oznámil, že třetina z nich přijde o práci – G.cz
Vyhledávání

Hraje si Macron na císaře? Francouzský prezident si sezval poslance, aby jim oznámil, že třetina z nich přijde o práci

Demokraticky zvolený prezident Francie se podle svých kritiků chová spíše jako absolutistický eurocísař.
Zdroj: moneyweek.com

Francouzský prezident Emmanuel Macron již před svým zvolením sliboval, že se zasadí o reformu státní správy. O tom, že svá slova myslel vážně, svědčí i jeho nejnovější vyjádření směrem k poslancům. Členy Senátu a Národního shromáždění si Macron sezval do královského paláce ve Versailles, kde jim oznámil, že třetina z nich přijde v budoucnu o práci. Z jeho slov nebyli rozčarováni jen poslanci, ale i většina Francouzů.

Jan Palička
Jan Palička 4.7.2017, 12:28

Emmanuel Macron není prezidentem Francie ani dva měsíce, ale již začal naplno činit kroky k realizaci svých předvolebních slibů. Jedním z nich byl i slib reformy zkostnatělé státní správy. Kromě státních institucí a úřadů se Macron rozhodl vzít si na paškál i zákonodárce. Tím vyrazil dech nejen jim, ale i většině Francouzů, kteří až tak radikální přístup nečekali.

Macron pronesl poněkud šokující projev členům obou komor francouzského parlamentu, tedy Senátu i Národního shromáždění. Poněkud netradičně k zákonodárcům nehovořil na půdě parlamentu, ale sezval je do sídla francouzských králů a císařů na zámek ve Versailles. Ve zhruba hodinu a půl trvajícím projevu Macron poslancům a senátorům oznámil, že třetina z nich přijde v nadcházejících letech o práci.

Radikální snížení počtu zákonodárců považuje Macron za krok směrem ke zvýšení efektivity práce parlamentu. V projevu Macron uvedl svou vizi, v níž méně početný parlament schválí sice méně zákonů, ale bude se jednat o zákony zásadnější povahy, jejichž projednávání budou poslanci a senátoři věnovat více práce, na které vzhledem k jejich sníženému počtu stráví méně času. V případě, že reforma nebude do jednoho roku přijata, hodlá o ní Macron vyhlásit celostátní referendum.

Macronovy plány vyvolaly vlnu rozčarování napříč francouzskou společností. I mnozí z jeho voličů plán na osekání zákonodárného sboru kritizují. Nikdo totiž neví, jakým způsobem bude "nepotřebná" třetina poslanců a senátorů vybrána a panují obavy o tom, že Macron se touto cestou může zbavit zákonodárců z těch volebních obvodů, kde tradičně vítězí jeho názoroví oponenti a celá proklamovaná reforma je jen zástěrkou pro Macronovo upevnění moci.

I díky tomu, že svůj záměr oznamoval ve Versailles, si vysloužil posměšnou přezdívku Císař Emmanuel I., jelikož jeho snaha o odstranění části volených zástupců připomíná absolutistické manýry vladaře a ne chování demokratického prezidenta.

Zde se pak můžete zamyslet nad tím, zda Macronovu kariéru neukončí atentát.

Podobné články

Doporučujeme

Další články