fb pixel Hráči Playstationu jsou chytřejší než hráči Xboxu, říkají vědci. Nejnižší IQ mají hráči Angry Birds – G.cz
Vyhledávání

Hráči Playstationu jsou chytřejší než hráči Xboxu, říkají vědci. Nejnižší IQ mají hráči Angry Birds

Zdroj: PXhere (public domain)

OK, pokud jen trochu hrajete hry, tenhle článek vám buď dá hromadu munice do nekonečných (a zábavně zbytečných) internetových bitev o to, kdo je vyšší formou gamera, jestli je to věrný fanoušek Sony Playstation nebo konzole Xbox od Microsoftu. A podle vědců jsou to samozřejmě PCčkáři. Ano, stará dobrá PC masterrace. Ale to není všechno! Vědci zkoumali i to, jakou inteligenci mají hráči jednotlivých her.

Jan Studnička
Jan Studnička 2.12.2020, 10:43

Nejchytřejší hráči

OK, zaprvé data byla sestavena pro server Royal Panda, který provozuje flashové hry, online casino a špatná MMOčka, takže musíme všechno brát s určitou rezervou. Ale vzhledem k tomu, že sami ze své “studie” nevychází úplně dobře, nejspíš nebyl jejich pokus nějak zvlášť ovlivněn. Minimálně ne záměrně.

Tým vědců testoval tisíc a jednoho hráče. Každého respondenta podrobil čtyřfázovému IQ testu. Testovala se logika, verbální inteligence, matematické schopnosti a vizuální uvažování, tedy čtyři pilíře, které tradičně pokrývají hlavní pilíře vaší inteligence. Pak je tu samozřejmě celá debata kolem toho, co nám vlastně výše IQ říká, ale do toho se teď pojďme nepouštět.

No, a ve chvíli, kdy měli výzkumníci změřené IQ svých respondentů, zeptali se jich na jejich herní preference.Takže je třeba si přiznat, že tenhle výzkum toho ve skutečnosti tolik nedokazuje…

Snad kromě toho, že se lidstvo rádo baví kromě příšerných vražedných konfliktů i nepodstatnými a zbytečnými spory. A obojí berou stejně vážně. Jestli jste někdy na internetu narazili na zapálenou debatu o tom, jestli je lepší herní konzolí Playstation nebo Xbox, jistě nám dáte za pravdu, že ani o osud 2. světové nikdo nebojoval tak zapáleně jako tihle gentlemeni. Většinou to bývají gentlemeni, ženy by se pravděpodobně k takové hovadině nikdy nesnížily. Proč taky?

A teď už ta slíbená čísla!

Playstation, Xbox a IQ

Takže v průměru jsou nejchytřejší lidé, co hrají na PC. Těm bylo naměřeno 112 bodů IQ, hráči Playstationu mají 110, u Xboxu propad na 103, těsně za ním Nintendo Switch se 101 body a jediné pod stovkou na 99 bodech jsou hráči mobilních her. Ale hele, každej se občas nudíme v tramvaji, žejo.

Tady je možná dobře si říct, co ta čísla znamenají. A dobrá zpráva je, že jsme všichni nadprůměrně chytří, protože vědci před pár lety upravili inteligenční koeficient tak, aby 100 byl běžný globální průměr. A když i mobilní hry hrají průměrně inteligentní lidé, co hrají lidé s nižším IQ? Určitě nic. A čtou knížky. Jako ve středověku.

Pokračujeme v číslech! Už bylo zmíněno, že ženy jsou chytřejší než muži a tady je to podpořeno čísly. Minimálně mezi hráči vedou se svým IQ 108 nad muži o šest bodů. Podle zařízení je to zajímavé, pozor. Co se kompů týče, uživatelé Maca mají průměrné IQ 108 a uživatelé Windowsu 106. Ale! Když přejdem na mobilní zařízení, tak uživatelé iOS mají jenom 102 a androiďáci rovných 110!

A teď už slíbené videohry. Z těch měřených nejlépe dopadli hráči Rainbow Six: Siege, vypadá to, že kooperační střílečka od vás chce hodně. Hráči Rainbow Six mají průměrně 120. Hned za nimi Amiong Us, 118 a pak Minecraft se 116. A pak už to klesá rychle. Call of Duty, 111, FIFA 106, Fortnite 103, GTA 99, Candy Crush 96 a ještě pod ním Angry Birds s 95.

Ale znovu, to neznamená, že pokud sem tam hrajete Angry Birds, že jste hloupí. To může znamenat třeba to, že se nudíte na záchodě. Ale nehrajte na záchodě mobilní hry. Čtěte tam Géčko.

Podobné články

Doporučujeme

Další články