fb pixel Megaúspěšní Avengers 2 aneb 8 příkladů porcování hollywoodského medvěda – G.cz
Vyhledávání

Megaúspěšní Avengers 2 aneb 8 příkladů porcování hollywoodského medvěda

Druzí Avengers za víkend vydělají dvě stě míčů. A celosvětové půl druhé miliardy. Klidně si na to vsaďte už dneska.

Václav Rybář
Václav Rybář 2.5.2015, 09:00

Překvapilo vás, když Marvel letos na jaře ohlásil filmy na pět let dopředu, včetně jejich premiér? V Hollywoodu nejde o nic neobvyklého. Důležité premiérové víkendy se tu zamlouvají na tři, čtyři roky dopředu, i když studio třeba ještě ani neví, čím je obsadí. Důležité je urvat prostor jako první a dát konkurenci najevo, že pokud si vybere stejné datum, začnou létat facky. Samozřejmě k tomu občas dojde, a pak proběhne poměrně bolestivé přeměřování údů. Jen výjimečně se stane, že z toho oba filmy vyjdou dobře (pokud se žánrově nepřekrývají). I proto nezřídkakdy jedno ze studií couvne a svůj film přeloží jinam. A tahle škatulata mají samozřejmě svá pravidla. Alespoň do chvíle, kdy je někdo úspěšně poruší.

1. Valentýnské romantiky

O většinu dat v kalendáři se filmy musí rvát, ale u Valentýna většinou stačí, když trefíte žánr. Libovolná romantická komedie prostě automaticky znamená vyšší tržby. A nemusí to být zrovna komedie, jak dokazuje letošních Padesát odstínů šedi. Tahle adaptace by vydělala obří peníze kdykoliv, ale proč nejít štěstíčku trochu naproti...

2. Dubnoví předjezdci

Příkladem takového úspěšného porušení je např. série Rychle a zběsile, která se od čtvrtého dílu snažila nabourat koncept toho, že letní blockbusterová sezóna začíná v květnu a sázela svoje filmy už v dubnu. Diváci se na to naučili a tohoto slotu využil třeba i Marvel s druhým Kapitánem Amerikou. První až druhý dubnový víkend je teď vyhrazen drahým akčním filmům, které testují, jestli už se diváci probudili ze zimní letargie. A většinou to vychází.

3. První květnový víkend

Dřív hollywoodské léto startovalo spíš koncem května, podobně jako to opravdové, ale už skoro dvě dekády se začíná čím dál tím dřív. Druzí Avengers otvírají v USA třicátého dubna, ale technicky vzato jde o první květnový víkend a jedno z nejcennějších dat v celoroční nabídce. Proč ho dostal zrovna Marvel? Protože kinaři vědí, že jim Avengers vydělají obrovský balík. Jakmile si studio tohle datum zabookovalo, všichni se klidili o několik týdnů dál. Kdo je adeptem na rok 2016? Třetí Kapitán Amerika.

4. Memorial Day

Den pamětníků připadá vždy na poslední květnové pondělí. Což samozřejmě znamená prodloužený víkend a zvýšený potenciál macatých tržeb. Letos tenhle lukrativní spot okupuje disneyovská sci-fi Země zítřka, loni to byli noví X-Meni a před nimi třeba třetí Muži v černém nebo čtvrtý Indiana Jones. Na příští rok mají mimochodem předplaceno další X-Meni.

5. Den nezávislosti

Nejcennější datum vůbec. Nestačí jen pojmenovat svůj film Den nezávislosti (i když to tehdy Rolandu Emmerichovi hodně pomohlo), musíte mít prostě to nejlepší zboží, opravdový letní blockbuster. Lidé si na Den nezávislosti zvykli chodit do kina, takže vám neublíží, ani když svátek připadne na sobotu, jako je tomu letos, tržby jsou prostě vždycky o něco vyšší. Letos na tuhle kartu sází nejnovější pokračování Terminátora, které podle nás vypadá dost odpudivě, ale datum mu určitě pomůže. A pokračování striptérské komedie Bez kalhot. Tak schválně, co vydělá víc.

6. Podzimní animáky

Dřív se animované filmy promítaly na jaře a zkraje letních prázdnin. Zkrátka v době, kdy neměly děti do čeho píchnout a rodiče podnikali nálety na kina, ve snaze své ratolesti trochu zabavit. Jenže s 3D animáky a jejich úspěchem se počet tohoto artiklu prudce navýšil. Pixar jako první zkusil udat dva filmy ročně - na jaře či v létě a pak cca v listopadu. Tahle taktika se osvědčila zejména proto, že v listopadu se rovnou mohly začít prodávat hračky a cetky s motivem filmu - ideální vánoční dárky. Není divu, že spousta studií tenhle nápad okopírovala.

7. Halloweenské horory

Tohle je v podstatě dvojče valentýnského konceptu. Co jiného na Halloweena v kinech promítat než právě horory? Dokonce se dá říct, že s touhle tradicí nepřišel Halloween z roku 1978, ale fungovala už dávno předtím. A studia se jí dodnes drží. Občas sice místo na dlouhou dobu zabere nějaká série (Saw, Paranormální aktivita), ale třeba letos se dočkáme pecky Skauti vs. zombie. Ale bacha, je to od režiséra čtvrtého pokračování Paranormální aktivity, takže mějte spíš strach o film než o sebe.

8. Vánoce jako druhé léto

Ještě před patnácti lety byly Vánoce v kině stejně nudné jako ty v televizi. Jenže pak přišel Pán prstenů a všechno se změnilo. Teď nás čeká pokaždé na začátku prosince nějaký obří spektákl. Fantasy, velkolepá moderní pohádka, epické sci-fi... a nebo třeba oprašování starých ikon jako letos? O čem to mluvíme? Vánoce letos přijdou o týden dříve - to totiž do kin dorazí nové Star Wars.

A TADY máte 5 zásadních fází života v přehledném diagramu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články