Fitness náramky: Hit mezi krávami – G.cz
Vyhledávání

Fitness náramky: Hit mezi krávami

Už i skot chce být trendy a nosí fitness obojky. Zjistilo se totiž, že fitness náramky pro lidi dovedou skvěle analyzovat i každodenní život krav. A navíc poměrně levně. Šimon Plánička by se divil.

Václav Rybář
Václav Rybář 21.7.2015, 07:50

Jestli jste se letos v létě vypravili do Alp nebo se tam teprve chystáte, určitě na horských pastvinách potkáte spousty krav. Stojí v prudkém svahu nebo leží ve stínu, přežvykují a posměšně pozorují dvounohé tvory s ruksaky, co kolem nich pobíhají. Určitě se diví, odkud kam jdou. Jen promluvit. A stejně tak vy z pozice turisty přemýšlíte nad tím, co, proč a jak taková kráva celé dny o prázdninách dělá. Jak se vrací domů, kdo ji dojí, a jestli z toho zvonce už dočista neohluchla.

S tím zvoncem máte pravdu a na všechno ostatní vám můžeme odpovědět mj. díky našemu výletu do rakouského údolí Wipptal, kde jsme se na kravské zvyky zeptali místních majitelů horských chat. Krávy na horské pastviny začátkem léta vyženou farmáři z údolí. Majitelé pastvin se jim o ně starají, pomocí elektrizovaných plůtků je udržují v daném koridoru a jen večer kontrolují podle čísel, jestli se jim nějaká nezaběhla na sousedovu pastvinu. O krávy je postaráno, mají co žrát, a farmáři mají klid. Na konci léta dobytek převezmou a majitelům chat vyplatí dohodnutý obnos.

Takhle to v Alpách funguje už odnepaměti, přičemž starší dobytek, který je potřeba dojit, majitelé chalup nechávají u sebe, aby ho měli po ruce. Farmáři se ale snaží sledovat i technologické trendy, aby měli svůj dobytek lépe pod kontrolou. A teď se pravděpodobně i ti alpští inspirují u kalifornských honáků, kteří dozor nad kravami svěřili moderní technice.

Jedním z hitů letošního roku je tzv. chytrá pilulka. Jedná se o malý čip v odolném pouzdře, který obsahuje několik senzorů. Kráva ho zbaští a zůstane jí ležet v žaludku, kde měří teplotu, pH a další parametry, podle nichž lze analyzovat její zdraví. Navíc lze kravám naordinovat přídavky do jejich diety a tím vylepšit chuť jejich mléka. Žádné tupé žraní krávy, ale velká věda!

Chytrá pilulka zní jako z nějaké sci-fi, jiné firmy na to jdou o poznání jednodušeji. Ke klasické ušní klipsně s číslem, která byla v devadesátých letech hitem i mezi rurálními pankáči, se nově kravám připíná fitness náramek (krávy tak vrací úder a naopak se inspirují u lidí). Ze stovek náramků, které obsahují akcelerometr, GPS a další senzory, lze snadno zjistit, co která kráva přes den dělala - jak byla aktivní, jak moc se držela zbytku stáda, jestli měla tendenci se zaběhnout, nebo naopak napochodovala méně kroků, než je obvyklé. Na všechna data navíc existují chytré aplikace, které dovedou z oceánu jedniček a nul vytáhnout to, co farmáře nejvíc zajímá, a dovedou tak upozornit na možný problém uvnitř stáda.

Jestli tedy máte pocit, že se svým nově pořízeným fitness náramkem jste děsně in, zamyslete se znovu. Dneska už ho má totiž každá kráva.

Všichni víme, že kráva mléko dává. Jak ho ale pít? Samozřejmě přímo od zdroje. Nechte se inspirovat třeba tímto článkem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články