fb pixel 10 důvodů, proč musíte vidět nového Šíleného Maxe – G.cz
Vyhledávání

10 důvodů, proč musíte vidět nového Šíleného Maxe

Do kin přichází právě teď a jestli se na něj nebudou stát fronty, tak je s vkusem většinového publika něco špatně. Nekompromisní pecka, ke které nejlíp chutná popcorn politý benzínem.

Václav Rybář
Václav Rybář 15.5.2015, 11:00

1. Je to ze stejné hlavy jako původní trilogie

Od třetího ke čtvrtému dílu uplynulo třicet let. Režisér George Miller ovšem neusnul na vavřínech, jak jste si mohli přečíst v našem nedávném článku, nýbrž za svou vizi čtvrtého filmu srdnatě bojoval. A měl ji promyšlenou do posledního záběru. Není divu, že ačkoliv je film jedna velkolepá honička, působí neuvěřitelně sevřeným dojmem a nenechá vás vydechnout.

2. Uvidíte, co nás čeká

Šílený Max: Zběsilá cesta se odehrává někde mezi druhým a třetím dílem, alespoň podle Millera. Na rozdíl od jedničky tedy dávno po zhroucení světového pořádku. Svět je pustina a přežijí jen ti nejsilnější a nejdivočejší. Vody, jídla a benzínu je zoufalý nedostatek. A jednomu zapadlému kusu pouště vládne z pevnosti jménem Citadela krutý diktátor, který si nejhezčí z žen vydržuje jako chodící porodnice. Jedna z jeho generálek (Charlize Theron) se mu ale rozhodne nevěsty ukrást a její cesty se na útěku střetnou s Maxovými.

3. Boží káry

Všechny postapokalypticky vyšperkované vozy ve filmu jsou ze železa a nikoliv pixelů a všechny jsou nebo alespoň byly pojízdné. Obří opancéřovaný náklaďák, ve kterém hrdinové ujíždí, obrovský hot rod hlavního záporáka se dvěma osmiválcovými motory nebo rychlé malé sporťáky po zuby ozbrojené kulomety a masivními kušemi. Je to nádherný kus řemesla, který uhání napříč pouští obrovskou rychlostí. Jestli jste blázni do aut, budete v sedmém nebi.

4. Psychopatičtí záporáci

Nikdo v tomhle filmu není tak úplně normální, dokonce i Maxe pronásledují démoni minulosti a zaseknutá řečová centra vynahrazuje činy. Není to ovšem nic proti skutečným záporákům, ze kterých čouhají hadičky všude možně, mají deformované obličeje a různé části těla, jsou pokryti bílým práškem a mají krví podlité oči. Prostě nádherná sebranka, ne nepodobná antihrdinům počítačové hry Carmageddon. V tomhle směru režisér Miller na původního Šíleného Maxe navazuje dokonale. Už po pěti minutách zcela uvěříte, že je společnost několik generací v absolutním rozkladu.

5. Sexy drsný holky

V kontrastu k oslizlým záporákům tu jsou pak ony chodící porodnice. Pět nádherných nevěst, které si hlavní záporák pěstuje, aby mu porodily děti. Pět holek na útěku před naštvanou armádou. Když je Max poprvé spatří, nemůže uvěřit vlastním očím. Rychle ale zjistí, že tahle sexy banda je spíš prokletím než spásou.

6. Obraz jak od Lady

Padesát odstínu rzi, tak by se dal ve zkratce Max definovat. Do oranžových až čajových odstínů se tu topí úplně všechno, jen občas jsou kusy obrazu naopak vykoupány v modré. Miller moc dobře ví, co funguje, ale hlavně se chtěl co nejvíc vzdálit typicky desaturovanému vzhledu postapokalyptických filmů. A povedlo se, Max vás svým vzhledem trefí do čumáku - je to jako kouknout se na svět skrz pomerančové sluneční brýle. Už je nikdy nebudete chtít sundat!

7. Chlápek s kytarou, co šlehá plameny

Jedním z vozů kolony, která Maxe a jeho nové kamarádky pronásleduje, jest obří truck s desítkami repráků a bubeníky vzadu. Už to samo o sobě by vydalo na ikonický záběr, ale v čele zběsile riffuje kytarista zavěšený jako loutka na lanech a z nosu své gibsonky vypouští několikametrové plameny. Braková poetika je tu zmáknutá na jedničku.

8. Nářez od prvního do posledního políčka

Film se vlastně nikdy pořádně nezastaví. Hned v prvním záběru se Max ohlédne, freneticky nahází vercajk do auta a vzápětí se rozpoutá velká honička. A taky závod o Maxův holý život, který vlastně až do samotného konce filmu neskončí. Dialogů je málo, vysvětlovat moc není co, a činy beztak mluví hlasitěji než slova. Na schematičnost příběhu si tu nelze stěžovat, protože tu vlastně žádný děj není - jen kopa sympatických postav, které si jdou po krku.

9. Fascinující a pulzující svět

Do postapokalyptické reality Šíleného Maxe vlastně jen nahlédneme a hned se v hlavě vyrojí spousta otázek. Kde vlastně jsme, co je za horizontem, jak moc jsou v háji ostatní části planety, odkud kam Max míří, která frakce ovládá jaké území. Miller jemně naznačuje a podněcuje divákovu pozornost, ale nikdy ne natolik, aby vyvolal pocit hluchého místa. Naopak vykresluje vizi funkčního a dobře zabydleného světa, do kterého bychom se rádi vraceli.

10. Tom Hardy chce víc... a my taky

A nejsme sami. Tom Hardy, nový představitel Maxe, kterého možná pamatujete jako Banea z Batmana nebo z vyčerpávající role v dramatu Warrior, se prý do Millerovy postavy tak zamiloval, že by si klidně Maxe ještě dvakrát, třikrát zahrál. Podle ohlasů by mu diváci i odborná kritika dali šanci okamžitě, ale rozhodovat budou až tržby. Šílený Max nebyl vůbec levnou záležitostí - jsme vděční už za to, že takhle nekompromisní vizi Millera nechali u Warner Bros. natočit. Ale teď jsme zhýčkaní a chceme víc. A proto půjdeme do kina klidně dvakrát. Ostatně v intenzitě a nápaditosti se Maxovi letos jen sotva některý z konkurenčních blockbusterů vyrovná. A na podruhé ten audiovizuální přetlak snad trochu lépe vstřebáme.

A TADY se podívejte, jak film Rychle a zběsile vykrádá Bollywood.

Podobné články

Doporučujeme

Další články