fb pixel Hollywoodský chodník slávy: Celebrity si za svou hvězdu musí zaplatit tučnou částku – G.cz
Vyhledávání

Hollywoodský chodník slávy: Celebrity si za svou hvězdu musí zaplatit tučnou částku

Zdroj: Profimedia

Mít svou růžovou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy je sen každého umělce, avšak jen málokoho se podaří být zvěčněn tímto způsobem. Na skoro 6 kilometrů dlouhém chodníku najdete v současné době 2765 pěticípých hvězd. Ke slavnostnímu otevření došlo 8. února 1960. První hvězdu neobdržela Joanne Woodwardová, jak se často uvádí. Jen zde byla jako první vyfocena.

Martin Miko
Martin Miko 4.3.2024, 12:30

Nejslavnější chodník světa

Pravděpodobně nejslavnější chodník světa se nachází na Hollywood Boulevard a Vine Street v Los Angeles ve Spojených státech amerických. Vzhledem ke stáří chodníku bychom jej mohli definovat jako kulturně historickou památku, jak jí docenilo město Los Angeles v roce 1978, nicméně mnohem více tomu sedí označení turistická atrakce. A tou opravdu je, když ji každoročně navštíví zhruba 10 milionů turistů.

Nápad vytvořit chodník slávy, který zvěční významné interprety, vznikl už v roce 1953, kdy se tehdejší prezident Hollywoodské obchodní komory (The Hollywood Chamber of Commerce) E. M. Stuart rozhodl přijít s tímto nápadem. Základní koncepce byla v roce 1955 vytvořena a předána městské radě města Los Angeles, o rok později byl konečně návrh schválen a začalo se řešit, kdo všechno bude na chodníku zvěčněn. Původně šlo o rozdělení do čtyř kategorií, konkrétně film, televize, živé vystoupení (divadlo) a rozhlas. Až v roce 1984 byla přidána i kategorie pro divadlo. Samotná výstavba se pak rozjela v roce 1958.

Ke slavnostnímu otevření Hollywoodského chodníku slávy došlo 8. února 1960. V mnoha zdrojích je uváděno, že první osoba, která svou hvězdu na „stezce slávy“ obdržela, byla americká herečka Joanne Woodwardová, jenže to tak úplně nebyla pravda. Byla však jako první zachycena fotografy u své hvězdy společně s její osobou. Zpočátku byly totiž hvězdy na chodníku instalovány hromadně. Během 16 měsíců od otevření se jich zde objevilo více než 1500. Později byla pravidla upravena trochu jinak a nyní vše vybírá Hollywoodská obchodní komora. Každoročně volí ze zhruba 200 nominací, přičemž projde zhruba čtyřiadvacet adeptů. Po zvolení však ani tak nemá vybraný adept vyhráno, protože podmínkou je souhlas k uspořádání ceremoniálu a hlavně uhrazení 55 tisíc dolarů. Z toho se zaplatí výroba hvězdy, správní poplatky a samotný ceremoniál. Těch probíhá v průměru jeden až dva za měsíc. Pro komisi je rovněž důležitá účast celebrity při slavnostním odhalení, o čemž by mohl vyprávět i George Clooney nebo Julia Roberts, kteří neměli čas na slavnostní obřad, a proto se svojí hvězdy nedočkali.

Každá hvězda je vyrobena z růžového broušeného betonu, navíc je orámovaná bronzem a následně vložena do černého čtverce. Ve hvězdě je samozřejmě z bronzu vyrobené jméno honorované osobnosti a pod ním je bronzové logo s kategorií, ve které vybraná osobnost vynikala/vyniká.

Na chodníku jsou zvěčněny i fiktivní postavy. První z nich, která si ji zasloužila, byl oblíbený myšák Mickey Mouse. Stalo se tak v roce 1978 v rámci 50. výročí od jeho vzniku. Mezi další fiktivní postavy, které se dočkaly, byl například pes Lassie, Godzilla, Shrek nebo postavy z oblíbeného animovaného seriálu Simpsonovi.

Chodník slávy se objevuje i v mnoha amerických filmech, které se odehrávají přímo v Hollywoodu. Namátkou můžeme vzpomenout například na film Pretty Woman z roku 1990.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hollywood_Walk_of_Fame

https://walkoffame.com/

https://www.hollywoodsign.org/blog/explore-the-hollywood-walk-of-fame

https://www.visitcalifornia.com/experience/hollywood-walk-fame/

Podobné články

Doporučujeme

Další články