fb pixel Holky holkám: Americká literární klasika Malé ženy dostala nový kabát v režii Grety Gerwig – G.cz
Vyhledávání

Holky holkám: Americká literární klasika Malé ženy dostala nový kabát v režii Grety Gerwig

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Malé ženy znamenají pro Američany něco jako pro nás třeba Babička nebo Kytice. Je to povinná literatura, kterou za oceánem zná od jistého věku zkrátka každé dítě. Dílo takového významu se samozřejmě dočkalo už řady televizních i filmových adaptací, v nichž hrály největší hvězdy té dané doby. Ta nejnovější verze není výjimkou, tentokrát ale aktuálně zářící stars nenajdeme jen v obsazení, ale také na režisérské židli.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 27.1.2020, 08:05

Nové Malé ženy

Americká spisovatelka Louisa May Alcott se proslavila v 60. letech 19. století novelou Malé ženy, která byla inspirována dětstvím jejím a jejích tří sester. Dílo, které se dočkalo ještě řady pokračování, pojednává o tehdejším životě a výchově dívek, jejich vlastním světě, touhách, ale i obavách, a také o požadavcích, očekáváních a tlacích, které na ně společnost vytvářela. Je to vlastně taková mozaika, kterou by si v dospívání měla přečíst každá žena. I proto se kniha dostala do povinné četby amerických studentů a dočkala se řady filmových a seriálových adaptací. V roce 1933 mohli diváci ve Spojených státech vidět snímek s hvězdnou Katharine Hepburn v hlavní roli Jo, což je autorčino alter-ego.

V 90. letech pak přišla další celovečerní verze, kde Jo zpodobnila Winona Ryder (a mimo jiné se také jedná o jednu z prvních výrazných rolí Christiana Balea). No, a teď, v roce 2020, se do našich kin dostává snímek, kde Jo hraje Saoirse Ronan, která má ve svých pětadvaceti letech na kontě už čtyři oscarové nominace (ano, jednu právě i za Malé ženy), nejstarší sestru Meg ztvárnila miláček diváků Emma Watson, malou Beth Eliza Scanlen a prostřední Amy Florence Pugh, která se během tří filmů dokázala vyhoupnout z naprosto neznámé tváře k jedné z nejsledovanějších mladých hereček současnosti.

Malé ženy z roku 2019 půjdou do nadcházejícího oscarového klání s celkem šesti nominacemi včetně té pro nejlepší film, bohužel ale ne v kategorii Nejlepší režie. Přitom Greta Gerwig je jednou z mála současných režisérek, jejichž jméno by se na filmových cenách mělo pravidelně objevovat ne kvůli plnění genderových kvót (no, on ani ty nikdo neplní, takže je to spíš takové zbožné přání), ale zcela oprávněně. Koneckonců, vysloužila si ji loni za drama Lady Bird, kde rovněž spolupracovala s Ronan. Malé ženy jsou látkou, kterou by v USA nesvěřili jen tak někomu a pro Gerwig se jedná teprve o třetí film. Větší důkaz o jejím talentu zatím nepotřebujeme.

Aktuální hodnocení snímku, který jde do našich kin 30. ledna (takže ho stihnete vidět, než se 9. února budou ty Ceny Americké filmové akademie rozdávat), se drží dost vysoko: ČSFD 83 %, IMDb 8,2 z 10 a Rotten Tomatoes 95 % od kritiků a 92 % od diváků. Nenechte se zmást. Možná vám to tematicky přijde jako červená knihovna, ale to neznamená, že i ta nemůže být skvěle natočená, napsaná a zahraná! Opravdový muž by se feministického námětu neměl vůbec zaleknout - právě naopak, pánové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články