fb pixel Historie Sazky: Ze Sportky se stal hlavní příjem nejstarší české loterijní společnosti – G.cz
Vyhledávání

Historie Sazky: Ze Sportky se stal hlavní příjem nejstarší české loterijní společnosti

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Historie společnosti Sazka sahá až do roku 1956, kdy byla založena a následně svěřena Československému svazu tělesné výchovy. Důvodem bylo primární zaměření na sázení výsledků sportovních utkání. Netrvalo to ani rok a Sazka přišla s tehdy novým druhem loterie. Tou byla Sportka, kterou „okoukala“ v sousedním Německu.

Martin Miko
Martin Miko 15.9.2020, 09:36

Sazka – nejstarší loterijní společnost v ČR

Když se řekne Sazka, všem se automaticky vybaví velká loterijní korporace, kterou vlastní čeští miliardáři. Historie sázení v Československu je dlouhá a sahá až do roku 1948, kdy byl založen státní podnik Staska neboli Státní sázková kancelář. Ta lidem umožňovala sázet na sportovní zápasy, ale po pěti letech byla z důvodu podezření z korupce zrušena. V roce 1953 navíc existovaly na území ČSR hned 2 loterie, a to Československá třídní loterie a Československá státní dobročinná loterie, a i ty byly zakázány.

Lidská potřeba sázet a vyžívat se v hazardu vedla k tomu, že se sázení na sportovní utkání přesunulo na černý trh, což se tehdejší vládě rovněž nelíbilo. Proto se 3. srpna 1956 rozhodl Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport vydat zřizovací listinu podniku Sazka, který 15. září téhož roku spustil stejnojmennou hru. Jednalo se o klasické sázení na výsledky sportovních utkání, což mezi lidmi vyvolalo obrovský zájem, a proto se v březnu následujícího roku rozhodl zavést i první loterii. Ta nesla a dodnes nese název Sportka. Při tvorbě Sazky se tvůrci inspirovali německou loterií z roku 1955, jež pocházela z oblasti Severního Porýní-Vestfálska. První losování proběhlo 22. dubna 1957 na Velikonoční pondělí.

Soutěžící mohli vyhrát v prvních letech až 40 tisíc korun. V roce 1963 dosáhly výhry až do výše 80 tisíc korun, a v roce 1965 to už bylo 200 tisíc korun. Mezi lety 1963 až 1964 byla součástí Sportky i možnost vyhrát věcnou cenu, kam patřila například lednička, televizor nebo automobil. V roce 1973 bylo rozhodnuto o tom, že se bude hra losovat živě v Československé televizi, aby byla loterie nenapadnutelná.

Při spuštění hry stála jedna sázka pouhé 3 koruny a na výhry se podle pravidel dávala polovina všech vkladů. Klasicky se losovalo 6 čísel z celkových 49. Zajímavostí je, že každé z těchto čísel neslo název jednoho sportu. Právě proto se loterie jmenuje Sportka. Golf byl číslo 5, lední hokej 19 a kopané patřilo číslo 14. V roce 1965 se spustilo losování 2. tahu ve Sportce a o čtyři roky později přešla Sazka na strojové zpracování sázek.

V roce 1981 se zřizovatelé Sazky rozhodli vytvořit hru Sázka 5 ze 40, která posloužila sportu. Výtěžek totiž šel na přípravu a pobyt československých olympioniků pro olympijské hry. Až v roce 1989 se Sazka rozhodla vytvořit první stírací losy, které měly rovněž sportovní tematiku. S tou je spojena i hra Tutovka, která byla na začátku 90. let velmi populární a rovněž byla vysílána v televizi. Tehdy se jednalo o jeden z nejsledovanějších pořadů.

Po revoluci se ze Sazky stala akciová společnost, kterou spoluvlastnilo hned několik českých sportovních organizací, a to včetně Českého svazu tělesné výchovy, Českého olympijského výboru, Katolické tělovýchovné organizace a dalších.

V průběhu 90. let pak Sazka přišla například s online terminály nebo hrou o Jackpot, v rámci kterého se nevyhrané první ceny začaly převádět do dalšího kola, kde se přičítaly k hlavní výhře. Díky Sazce známe od roku 1996 například i sportovní kurzové sázky a později také velmi populární hru Euromiliony.

Podobné články

Doporučujeme

Další články