1. Sovětská anexe
Anexe je oblíbený nástroj ruské (potažmo sovětské) zahraniční politiky. SSSR anektoval i Podkarpatskou Rus a začlenil ji jako Zakarpatskou oblast do Ukrajinské SSR. Dohoda potvrzující ztrátu tohoto území byla podepsána 29. června 1945 v Moskvě, svými podpisy ji stvrdil ministerský předseda Zdeněk Fierlinger, státní tajemník ministerstva zahraničí Vladimír Clementis a sovětský ministr zahraniční Vjačeslav Michajlovič Molotov.
2. Přání lidu?
Stalin měl apelovat na Československo, aby vyhovělo žádosti zakarpatských Ukrajinců stát se součástí sovětské Ukrajiny. Podkarpatská Rus však nikdy předtím k Ukrajině nepatřila. Zjišťování přání lidu probíhalo v listopadu a prosinci 1944. Kampaň, během níž lidé podepisovali manifest, ve kterém se domáhali připojení k Ukrajině. Podpisy však byly získávány pod nátlakem. Nepodepsání se rovnalo deportaci na Sibiř.
3. Rusínský Mnichov
Jednání proběhlo v duchu hesla: „O nás bez nás.“ Zástupci Podkarpatské Rusi totiž přizváni nebyli a o jejich budoucnosti rozhodli jiní. Kvůli tomu se pro tuto událost používá označení rusínský Mnichov.
4. Podkarpatská Rus a cenzura
Krátce na to zakázalo ministerstvo vnitra používat v tiskovinách název „Podkarpatská Rus.“ Podobně se nesmělo užívat ani názvu „Sudety“. Označení mělo být nahrazováno například jako „pohraniční území“.
5. Občané hození přes palubu
V Podkarpatské Rusi nastal úpadek, a to jak kulturní, tak hospodářský. Chudoba se zhoršovala. Rusíni, kteří bojovali během druhé světové války za svou vlast, byli zrazeni. V srpnu 1945 podepsal prezident Beneš dekret číslo 60, kterým je zbavoval československého občanství. Sovětská byrokracie dělala všechno proto, aby lidé z Podkarpatska neprchali. Přesto bylo odstoupení území provázeno masivní migrací. Do Československa mělo prchnout na 120 000 obyvatel. Občané rusínké a ukrajinské národnosti se báli o život. Aby se zabránilo jejich odchodu, bylo rozhodnuto zřídit záchytné internační tábory.
6. Slibovaná autonomie
Ze začátku se oblast pod sovětskou správou označovala jako Zakarpatská Ukrajina a dle příslibu měla být plně samostatná. Jenže autonomie měla jepičí trvání a byla hned v roce 1946 zrušena. Od té doby se používalo označení Zakarpatská oblast.
7. Formování hranic
Chvíli trvalo, než byla přesně vytyčena nová hraniční linie mezi Sovětským svazem a Československem. Definitivní podobu dostala 2. dubna 1946. De facto byla vzata hranice Slovenska a Podkarpatské Rusi z roku 1937. Součástí SSSR se tehdy stala i slovenská obec Čop.
A zde si přečtěte o tom, že Putina evropské hranice nezajímají.