fb pixel Historie fotbalu sahá až do starověku, hráči zpočátku kopali do vepřového měchýře – G.cz
Vyhledávání

Historie fotbalu sahá až do starověku, hráči zpočátku kopali do vepřového měchýře

Zdroj: Autor: Neznámý – Itinerario overo nove desctitione de' viaggi principali d'Italia, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=541968

Na světě pravděpodobně neexistuje populárnější sport než fotbal. Ve světě ho hraje přes čtvrt miliardy registrovaných hráčů v takřka každé zemi, která vás napadne. K tomu si připočtěte další stovky milionů rekreačních hráčů, kteří tento sport milují nejen o víkendech u piva a klobásy. Historie fotbalu však sahá až do období starověku.

Martin Miko
Martin Miko 24.1.2024, 12:19

Fotbal je možná starší než pivo

Počátky fotbalu sahají až do období starověku, kdy se v různých verzích hrálo například v Číně. Ve 2. století před naším letopočtem znali rovněž mnoho míčových her, přičemž mnoho z nich se hrálo nohama. Asi nejblíž fotbalu byla v té době římská hra harpastum. Ta se hrála s malým míčem z vycpané kůže zvířat nebo z vepřového měchýře. Vesměs šlo o předchůdce dnešního fotbalu v kombinaci s ragby. Něco podobného bylo zaznamenáno například i mezi Maory nebo Eskymáky.

Ve středověku se míčové hry výrazně posunuly, nicméně žádná z nich nebyla přímo podobná současné kopané. Opět se kopalo nebo házelo s nafouknutým zvířecím měchýřem nebo mrtvým zvířetem. Už tehdy byly míčové hry doprovázené hlučnými a emotivně naladěnými fanoušky. Někdy byly situace natolik vyostřené, že docházelo k potyčkám.

Současný fotbal má kořeny až v 16. století v Anglii, kde postupně vznikal na soukromých středních školách. Sport však neměl svá pevná pravidla a musel se přizpůsobovat lokálním podmínkám. Přesto však vykrystalizoval ve dvě základní formy hry, přičemž v jedné z nich se hrálo rukama, a v té druhé už se do míče kopalo. Jiné zdroje však tvrdí, že fotbal vznikl v 16. století v italské Florencii, kde fotbalu říkali calcio. V rámci tohoto sportu bylo povoleno například udeřit soupeře rukou nebo nohou.

Až v 17. století začínal „fotbal“ dostávat smysl. Angličané přišli s jednotnými pravidly, brankou, definicí faulů a velikostí hřiště, jenže každý školní tým měl svá pravidla. O století později se poprvé objevil ofsajd, nicméně pořád nešlo tak úplně o fotbal, ale spíš o ragby. Velký zlom ve sjednocení pravidel v Británii sehrál i rozvoj železniční dopravy, což umožnilo soupeřit školám mezi sebou. Když přijel jeden školní tým na zápas do druhé školy, hrála se první polovina utkání podle pravidel domácího týmu, a druhá polovina podle pravidel hostujícího týmu. Tak vznikla hra na dva poločasy, která se zachovala dodnes.

Postupné tendence sjednocovat hru dopadly založením první oficiální asociace na světě, stalo se tak 26. října 1863, když vznikla The Football Association. Po několika setkáních zástupců týmu se dohodlo, že s míčem v ruce se běhat nebude. To se nelíbilo zástupcům Blackheartu a pár dalším klubům, a tak nakonec o pár let později založili unii ragby fotbalu, která ustanovila jiná pravidla. Neméně důležité bylo například definovat i tak banální věci, jako je tvar míče nebo počet hráčů na hřišti, proto se na těchto dnes zcela jasných věcech dohadovaly týmy před zápasem.

30. listopadu 1872 proběhl první mezinárodní zápas mezi Anglií a Skotskem, který skončil bezbrankovou remízou. O tři roky později si to proti sobě v rámci mimoevropských utkání rozdaly USA s Kanadou. Zápas tehdy vyhrála Kanada skórem 0:1. A pak to konečně přišlo. Rok 1860 a první oficiální fotbalový klub, kterým nebyl nikdo jiný než švýcarský Lausanne Football and Cricket Club. Od té doby šlo všechno mnohem rychleji.

V roce 1904 vznikla v Paříži FIFA. Tu tehdy založilo společně sedm evropských zemí. Konkrétně šlo o Belgii, Holandsko, Francii, Švédsko, Dánsko, Španělsko a Švýcarsko.

V Česku jsme pak poměrně úspěšně doháněli další evropské země. Začátky fotbalu u nás jsou spojeny s organizací SOKOL. Na konci 19. století se v Praze objevily dva české kluby, které patří k těm nejlepším dodnes. Řeč je samozřejmě o pražské Spartě a Slávii. Slávia vznikla v roce 1892, zatímco AC Sparta Praha roku 1893. Zpočátku se jednalo o studentské spolky, které provozovaly více sportů. Roku 1896 jsme se dočkali prvního fotbalového turnaje čtyř mužstev, kterého se kromě Sparty a Slavie zúčastnila i AC Praha a ČFK Kickers. Ligy jsme se však dočkali až v roce 1925. Postupně se do ní zařadilo SK Kladno, Teplitzer FK nebo SK Židenice.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fotbal

https://www.footballhistory.org/

https://www.profootballhof.com/football-history/football-history/

Podobné články

Doporučujeme

Další články