7 důvodů, proč o víkendu vyrazit na Designblok

Obrázek uživatele Elsa K.
09.10.2014, 16:50
Jedna z největších přehlídek umění a designu ve střední Evropě je v plném proudu. Ale nečekejte suché vystajlované užitné umění. Letos se na něm pořádně vyblbnete. Ústředním tématem je totiž Dětství. 
    Letošní šestnáctý ročník Designbloku se koná od 7. do 12. října. Více než 250 instalací, krátkodobých výstav a přehlídek módy vytrhne Prahu z letargie. Dospělí zaplatí za vstupenku 250 korun, studenti a senioři 150 a děti do 15 let mají vstup zcela zdarma. Zhlédnutí módní show vás vyjde na 200 korun, VIP vstupenka zaručující místo k sezení pak na 500 korun. Svého psího miláčka ale nechte doma, ti mají na Designblok vstup zakázán. Vizuál pro letošní šestnáctý ročník vytvořil fotograf Salim Issa. Hlavní tváří Designbloku se stal unikátní bílý jelen - šestnácterák Mates, zosobňující čistou krásu a jedinečnost. Designblok Fashion Week má na svém vizuálu Aňu Geislerovou v šatech Moniky Drápalové. Ta se svou kolekcí Free Circles pro Rose&Mary získala Cenu šéfredaktorů Designbloku.  czechfashiondesign-cz czechfashiondesign.cz    

1. Superstudio Evropa

Evropa-mdls-cz mdls.cz Mnoha (nejen) Pražanům se aspoň na chvíli splní sen - budou moci vzít za kliku secesního Grandhotelu Evropa na Václavském náměstí a vstoupit do světa, který si zatím mohli promítat jen v představách. Nádherný hotel, který několik desetiletí chátral, patřil kdysi mezi hotelové perly střední Evropy. Byl budován v letech 1903 až 1905 architekty Bedřichem Bendelmayerem a Aloisem Dryákem přestavbou původní budovy z roku 1889. V přízemí se nachází původní kavárna s galerií, francouzská restaurace a secesní schodišťová hala. V Zrcadlovém sále hotelu se v roce 1912 konalo jediné autorské čtení Franze Kafky v Praze. V roce 1939 v hotelu pobýval hrdina Nicholas Winton a přesvědčoval ohrožené židovské rodiny, že jejich děti odveze do bezpečí. Skvělou zprávou je, že přibližně za 2 a půl roku by měl po rozsáhlé rekonstrukci znovu přivítat hotelové hosty ve 154 luxusně vybavených pokojích. Ještě skvělejší zprávou ale je, že až do neděle bude patřit návštěvníkům Designbloku.

Prémiové hlavní Superstudio najdete letos právě zde. Jeho umístění tak přímo kontrastuje s loňskými industriálními prostory Nákladového nádraží Žižkov. Hotelové pokoje budou tentokrát hostit přibližně padesátku respektovaných designérů, respektive jejich výtvorů. Můžete se těšit na nábytek, svítidla, doplňky nebo třeba poštu, kterou italský architekt Ferruccio Laviani navrhl pro dům slavné značky šampaňského Veuve Clicquot. Čeští výrobci se tu pomyslně utkají s těmi nejlepšími ze zahraničí. O vaši přízeň se budou ucházet značky jako Cappellini, Tom Dixon, Moooi, Hay, Artemide, Ikea PS, Brokis, Křehký, Bomma, Kavalier Glass, nebo třeba Preciosa. 

 

2. Superstudio Hra

Instalace-Stefana-Nilssona-ceskatelevize-cz Instalace Stefana Nilssona. Zdroj: ceskatelevize.cz Ola-Mirecká-designmagazin-cz Ola Mirecká. Zdroj: designmagazin.cz

Druhé Superstudio umístěné v budově někdejší základní školy na adrese Mikulandská 5 na Praze 1 se věnuje základnímu tématu letošního Designbloku - Dětství.

Budoucí sídlo dílen UMPRUM hostí hlavní výstavu letošní designové přehlídky s názvem "Hra", kterou připravili společně kurátoři a designéři z České republiky, Polska a Rakouska. Interaktivní a velkorysé instalace vystavovatelů, které vznikly ve spolupráci se špičkovými designéry vás nenechají v klidu. Tenhle prostor si prostě užijete do plných.

Tělocvična Nike, stromová kavárna Vitra, lezecká stěna Rijada, tapety Lavmí, hřiště a koloběžky Yedoo, kola Specialized nebo třeba česká premiéra nového vozu Škody Fabia - to je jen zlomek z mnoha instalací. Výstavy Vojna a mír, 1. Salón amatérského designu, interaktivní dílna pro kutily či výběr švédských hraček od galeristy Stefana Nilsena... Celkem třicet vystavovatelů vám garantuje, že se vyhrajete z podoby.

 

3. Heineken vsadil na metropoli s neopakovatelnou symfonií a vyhrál

a aa aaa aaaa

Porotu letošního Designbloku dostal do kolen Heineken, který ve svých expozicích vsadil na metropoli s jedinečnou a neopakovatelnou symfonií. Vysloužil si tím nejvyšší ocenění šéfredaktorů za nejlepší instalaci výrobce. Z více než stovky designerů a designérských studií bylo vyhlášeno celkem deset vítězů v deseti kategoriích. Expozice Heinekenu jsou vyvrcholením kampaně Cities, ve které se Praha stala jedním z 39 měst na světě se svou vlastní lahví.

Hlavní expozice s názvem "Heineken City experience" se nachází  v budově bývalé základní školy ve výše zmiňovaném Superstudiu Hra. Minimalistická bílá chodba je posetá zrcátky,  která si mohou hosté brát s sebou do expozice. Výstavní prostor pak slibuje unikátní podívanou vytvářenou více než padesáti hlavicemi laserů doplněnými zvukovými efekty. V okamžiku přímého kontaktu s laserem a následného přerušení vznikne nový, pokaždé jiný efekt. Návštěvník se tak stává skladatelem mnohohlasé symfonie a zároveň součástí hlučné metropole.

V Domě U Minuty na Staroměstském náměstí nabízí Heineken další laskominu - panorama Prahy poskládané skoro ze 3000 lahví Heinekenu se zvuky metropole nad hlavou, a to v denní i noční variantě. V Heineken City refreshment baru mladých designérů Henryho Wielguse a Jana Plecháče si všichni návštěvníci znavení všudepřítomným designem mohou odpočinout v chill out zóně. Najdete tu i minigalerii, ve které dal Heineken prostor mladým začínajícím umělcům. K vidění jsou zde výtvory jak etablovaných grafických designerů, tak i díla šikovných studentů.

Heineken vypustil v rámci expozice "Heineken City Experience" do světa i klip Vladimíra 518.

 

4. Openstudio

horydoly-cz-loňská-expozice-openstudio Loňské expozice v Openstudiu. Zdroj: horydoly.cz horydoly-cz

Heineken ale nebude zdaleka jediným vystavujícím v renesančním Domě U Minuty na Staromáku. Na ten navazují další dvě budovy spojené v jeden objekt, které budou rovněž využity pro Openstudio, které bude jako již tradičně věnováno prezentacím designérů a designérských studií v celém spektru současného designu (produktový design, módní design, design šperku, grafický design) a prezentacím školních ateliérů.

Najdete tu také pravidelnou výstavu  vybraných talentů českého designu "Designblok Talent Cards" a výstavu nejlepších diplomantů vzešlou z prvního ročníku mezinárodní soutěže Designblok Diploma Selection. Důraz bude letos kladen zejména na představení tvůrců ze střední Evropy (Česká republika, Slovensko, Polsko, Rakousko, Německo). Z již etablovaných designérů nesmíte minout zejména švédské Dmoch, Krystiana Kowalského a Beza Project z Polska, slovenskou designérku Sylvii Lovasovou či mladé domácí hvězdy Jana Plecháče a Henryho Wielguse, Janju Prokić, Dechem, Maestrokatastrof, Hidden Factory, nebo Vyrobeno lesem. Můžete se těšit na autorské kolekce a prototypy, bytové doplňky, sklo, porcelán, nábytek, módu i šperky. Většinu z nich můžete přímo od designérů také zakoupit.

 

5. Chcete vidět novou Fabii? Upalujte na Designblok

Škoda se v rámci Designbloku představí už potřetí. Letos vás čeká hned několik lákadel. Největším je asi česká premiéra nové generace ŠKODA Fabia, kterou budete moci vidět jako první hned po světové premiéře na autosalonu v Paříži. Ve Visionstudiu na adrese Na příkopě 14 vás čeká fotostudio, kde budete s novou Fabií moci zažít spršku emocí, VisionC a další koncepty a unikátní výstavní expozice. Zlatou Fabii budete moci poprvé v České republice na vlastní oči spatřit v Superstudiu Hra v Mikulandské a červenou v Kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici. Škoda expozice jsou zdarma. Více informací naleznete ZDE.  Tady je krátká pozvánka:  

6. Art House 

designmagazin-cz-art-house Takhle to v Colloredo-Mansfeldském paláci vypadalo minulý rok. Zdroj: designmagazin.cz designmagazin-cz-loni-art-house

V Colloredo-Mansfeldském paláci na adrese Karlova 2 (otevírací doba od úterka do soboty od 10 do 21 hodin, v neděli do 19 hodin) najdete "souboj" holandské elity s domácí špičkou. Své počiny na pomezí umění a designu tu představí například Gijs Bakker, Ineke Hans, chp...? a Tjep, rakouští Breaded Escalope, Francouzi Claire Lavabre a Numéro 111 versus domácí hvězdy Eva Eisler, Liběna Rochová, Jakub Berdych, Jiří Příhoda, Zorya. K tomu deForm, Markéta Kratochvílová a Tomáš Podracký, unikátní instalace Chanel od Jana Plecháče a Henryho Wielguse, nebo aukční výstava antikvit 20. století. Toto místo by neměl minout žádný sběratel umění a mimořádných zážitků. 

 

7. A konečně móda - Fashion Stage

iconiq-cz iconiq.cz Na Fashion Stage v Kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici si přijdou na své všichni módní fajnšmekři. V pátek se představí s novou kolekcí Monika Drápalová, Pavel Brejcha a Hana Zárubová, která zřejmě překvapí barvami. V sobotu se pak můžete těšit na průřez studentskými kolekcemi od nás i ze zahraničí (mimo jiné např. od české značky Narnish - nové návrhářské naděje z UMPRUM). Tady je harmonogram jednotlivých přehlídek: Pátek 18:00 Hana Zárubová 20:00 Monika Drápalová 21:00 Pavel Brejcha Sobota: 13:00 Designblok Talent Card:  Lenka Vacková, Renata Dračková 14:00 ELLE Talent Card: Narnish 15:00 ZČU v Plzni, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, ateliér Fashion design Doc. akad. mal. Heleny Krbcové 16:00 Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM), Ateliér designu oděvu a obuvi Liběny Rochové 17:00 Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM), Ateliér módní tvorby Pavla Ivančice 18:00 Diploma Selection I: Dafna Stoilkova (BG), Lena Rypáková (SLO), Julia Kaleta (PL) 19:00 Diploma Selection II: Gabrielle V. Biderbost (E), Vera Roggli (NL), Hocheol Moon (D) 20:00 Diploma Selection III: Wieke Sinnige (NL), Klára Válková (CZ, NL), Bastian Visch (NL) 21:00 Lukáš Spilka a Štěpán Růžička (CZ) 22:00 Lena Lumelsky (B)  

S jídlem roste chuť, takže pokud hned v pondělí dostanete designový absťák, můžete se těšit na další - konkurenční - designovou přehlídku Prague Design Week, která proběhne od 3. do 9. listopadu v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí. Její organizátoři chtějí vnést do světa designových prezentací svěží vítr a nové značky. Alespoň pak budete mít s čím srovnávat. Více info o Prague Design Weeku naleznete TADY. 

Zajímá vás jak zní Praha, stromy, Jupiter, ženské lůno nebo peklo? A jak to souvisí s Designblokem? Tak klikněte ZDE. 


Komentáře

Doporučeno pro vás