fb pixel
Vyhledávání

15 ideálních míst, kam přesunout krumlovské otáčivé hlediště

Zdroj: montáž: Ondřej Karpíšek, foto: Shutterstock, Wikimedia

Ta věc hyzdí památky UNESCO, ale naštěstí se to dá řešit. A ještě to bude komedie.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 14.5.2015, 10:00

Poslyšte bizarní příběh. V Českém Krumlově vzniklo v roce 1960 v barokní zámecké zahradě otáčivé divadelní hlediště. Od té doby získalo pověst technicky ojedinělé scény tzv. plenérového divadla, a to i ve světovém měřítku.

V roce 1992 se ale zahrada dostala na seznam UNESCO. Tím začal tlak památkářů na odstranění “rušivého” elementu, který vedle baroka působí jako pěst na oko. Obě strany sporu se od té doby hádají, co je cennější. Podle poslední verze hlediště na svém místě zůstane do roku 2017 (původně mělo zmizet už letos).

Neříkáme, kdo má pravdu. Tady jsou ale nápady, kde by podle nás otáčivé hlediště působilo lépe než v barokní zahradě:

1. Vinohradský hřbitov v Praze

Je tam pohřben Václav Havel, takže by diváci pietně přihlíželi nastudování jeho her. Stejně tak by se mohla inscenovat i Jiráskova Lucerna a Ibsenova hra Když my mrtví procitneme.

2. Chánov

Každodenní divadelní představení zvedne kulturní úroveň a vzdělanost místních obyvatel. Na programu by se mohla objevit hra Cikáni jdou do nebe na motivy povídek Maxima Gorkého.

3. Hřebeny Krkonoš

V březnu 1913 tam ve vánici umrzli Hanč s Vrbatou. Otáčivé hlediště by mohlo opakování podobných tragédií zabránit, protože by fungovalo jako větrolam. Navíc by se tu mohly hrát Shakespearovy hry Zimní pohádka a Bouře a Havlův Horský hotel.

4. Pražská ZOO

Do repertoáru by se jen zařadila hra Františka Hrubína Kráska a zvíře, Aristofanovy Žáby a Ionescův Nosorožec.

5. Nová huť v Ostravě

Na tomto místě by hledišti slušely hry Jak se kalila ocel podle Nikoleje Ostrovského a Siréna podle Marie Majerové.

6. Ulice Ve smečkách u pražského Václavského náměstí

Je plná bordelů a masážních salónů, takže by se tam mohla hrát mírně upravená Smetanova Prodaná nevěstka, Allenovy hry Sex noci svatojánské, Shakespearovo Něco za něco, Ionescovo drama Ten strašný bordel!, Pokoušení od Václava Havla a Čapkova Lásky hra osudná.

7. Jaderná elektrárna Temelín

Skvělé místo pro hry Fyzikové od Friedricha Dürrenmatta a Zítra to spustíme od Václava Havla.

8. Náplavka u pražského Železničního mostu

Na břehu Vltavy by se hlediště stalo vyhledávaným cílem hipsterů. Sledovali by zde představení Goldoniho hry Poprask na laguně a Čechovova Racka. O přestávkách by krmili racky.

9. Postoloprty

Na památku 763 sudetských Němců, kteří tu byli zmasakrováni v červnu 1945, by se tu hrála Ionescova hra Masakriáda, Mistři pěvci norimberští od Richarda Wagnera a Odcházení Václava Havla.

10. Pražský Hrad

Na otáčivém hledišti by se tu dobře inscenoval Dostojevského Idiot, Goldoniho Lhář, Shakespearova Komedie plná omylů, Král Ubu Alfréda Jarryho, Beckettova Katastrofa, hra Kdo seje vítr od Jerome Lawrence a Roberta Edwin Lee a také Ibsenův Nepřítel lidu.

11. Svatý kopeček u Olomouce

Ideální místo pro nastudování Smetanovy hry Čertova stěna a Pekelníka od G. B. Shawa.

13. Pražská ulice Politických vězňů

Nedaleko sídla Komunistické strany Čech a Moravy by získala potlesk hra Jak je důležité míti Filipa na motivy Oscara Wilda a Ibsenovy Opory společnosti.

14. Nemocnice U sv. Anny v Brně

Mezi ozařováním a operacemi by tu pacienti ocenili Čapkovu hru Bílá nemoc.

15. Pražská Pankrácká věznice

Vězni by tu z otáčivého hlediště mohli sledovat inscenaci Čapkova Loupežníka a také hru Provaz o jednom konci od Johanna Nepomuka Nestroye.

A TADY máte 20 nejšťavnatějších špeků o České republice ze zahraničních průvodců.

Podobné články

Doporučujeme

Další články