fb pixel Gucci Grace utrácela miliony za luxusní oblečení a diamanty: Její touha po moci nakonec vedla k pádu Roberta Mugabeho – G.cz
Vyhledávání

Gucci Grace utrácela miliony za luxusní oblečení a diamanty: Její touha po moci nakonec vedla k pádu Roberta Mugabeho

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Jedno rčení říká, že za každým úspěšným mužem stojí silná žena. Tak tomu bylo i v případě nedávno zesnulého zimbabwského diktátora Roberta Mugabeho, který měl více než 20 let vždy po boku svou druhou ženu Grace. Její odkaz v zemi je více než rozporuplný. Zatímco většina obyvatel živořila, Gucci Grace utrácela miliony za luxusní oblečení.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 8.9.2019, 17:43

Druhá první dáma

Bývalá britská kolonie Rhodesie se na konci 70. let po převzetí moci černošskou většinou přejmenovala na Zimbabwe a jako svého vůdce si zvolila charismatického bojovníka za svobodu Roberta Mugabeho. Muž, který byl ve své době označován za druhého Nelsona Mandelu, se ale vydal trochu jiným směrem než jeho slavnější jihoafrický kolega – zatímco Jihoafrická republika je demokratickým státem, Robert Mugabe se v průběhu 80. let stal stereotypním doživotním diktátorem, který si žije v luxusu na úkor své stále chudší země.

Otec národa, jak mu lidé říkali, měl původně po svém boku jako Matku národa Sally Mugabe, která ale v roce 1992 zemřela na rakovinu. Ještě předtím, než stihla první dáma Zimbabwe zemřít, seznámil se její manžel s mladou sekretářkou jihoafrického původu Grace Marufu, kterou, zatímco jeho manželka umírala, požádal o ruku. Traduje se sice, že Sally dala novému vztahu svého manžela s o 40 let mladší ženou požehnání, ale nikdo ve skutečnosti neví, jestli to nebyla jen součást vládní propagandy.

Diamanty, slonovina a sankce

Pouhé čtyři roky po smrti své první manželky si ve „svatbě století“ Robert Mugabe svou sekretářku bere za ženu a obřadu se účastnilo na 40 tisíc hostů včetně Nelsona Mandely. Nová první dáma si na luxusní život zvykla velice rychle a v průběhu let si od západních novinářů vysloužila přezdívku Gucci Grace. Zatímco v zemi rostla inflace závratným tempem, Gucci Grace během jedné návštěvy Paříže nakoupila oblečení za 75 tisíc liber a ještě ke všemu si nechala uprostřed hladomoru postavit dva paláce, z nichž jeden následně prodala libyjskému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu. Aby toho nebylo málo, vlastní bývalá první dáma Zimbabwe i několik nemovitostí v zahraničí. Její posedlost bohatstvím, která se projevuje i nakupováním diamantů či zakázané slonoviny, vedla k tomu, že na ni v roce 2002 Evropská unie uvalila sankce.

Kromě luxusního života je Grace Mugabe známá i svou lehce agresivní povahou – v roce 2009 přikázala svému bodyguardovi, aby fyzicky napadl fotografa britského týdeníku Sunday Times. V roce 2017 potom zaútočila v Johannesburgu na modelku Gabriellu Engels elektrickým kabelem a způsobila jí vážné poranění hlavy. Pozdvižení vyvolalo i poměrně podezřelé studium čínštiny, díky kterému získala Grace Mugabe za pouhé dva měsíce doktorský titul – i když podle většiny expertů je její znalost čínského jazyka přinejlepším chabá.

I přes všechny její skandály byl Robert Mugabe rozhodnut předat své manželce vládu nad zemí a od roku 2014 pro tento manželský přesun moci systematicky připravoval půdu. Nejprve svou ženu posadil do čela vládní strany ZANU-PF, kvůli čemuž se Grace Mugabe pravidelně dostávala do střetu s viceprezidentem Emmersonem Mnangagwaem. Spor mezi oběma politiky se vyostřil v listopadu 2017, kdy Robert Mugabe na radu své manželky odvolal Mnangagwaemu z viceprezidentského postu, což se později ukázalo jako pomyslná poslední kapka. O několik dní později byl po 37 letech vládnutí Mugabe i se svou ženou svrhnut armádou, právě i kvůli plánovanému převzetí moci. Zatímco se po bývalém diktátorovi navzdory letům despotického vládnutí části země stále stýská, na Gucci Grace nebude zřejmě nikdo vzpomínat s láskou.


A tady si přečtěte o zázračném sovětském horníkovi Alexeji Stachanovovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články