Učitelé nejsou přepláceni
Pedagogičtí pracovníci se bouří a chtějí stávkovat, protože jsou nespokojeni s růstem mezd, jak je navrhla a v pondělí i schválila vláda. Učitelé požadovali růst o deset procent, vláda sice toto číslo schválila, do tarifů se ale přidá pouze osm procent, což školským odborům vadí a rozhodly se jednat. Učitelé budou stávkovat. I když ne všichni. Nejsou jednotní. Jen některá školská zařízení připravila pro rodiče malých dětí logistické cvičení na téma „kam s ním?“.
Nikdo soudný si asi nemyslí, že by byli učitelé přepláceni. Stejně tak asi nikdo nezpochybňuje, že je na dnešní pedagogy kladen enormní tlak, kdy komunikace s žáky a hlavně pak kolikrát i s rodiči není procházka růžovou zahradou. Tytam jsou doby, kdy kantor byl uznávanou autoritou. Teď asi některým, volněji smýšlející rodičům povstanou vlasy hrůzou na hlavě, ale on ten Igor Hnízdo z oblíbeného filmu Obecná škola byl muž na svém místě a někdy by někoho takového potřebovaly i dnešní děti jako sůl. O přefeminizovaných učitelských sborech ani nemluvě. Takže nespokojenost učitelů je určitě na místě. Na druhou stranu vyvstává otázka, zda forma protestu, který školské odbory zvolily, je tou nejvhodnější a zda se vše nakonec neobrátí proti nebohým učitelům.
Rodiče jako rukojmí
Je kuriózní, že vlastně nejsou jednotní ani učitelé. Jsou školy, které se vůbec ke stávce nepřipojí a výuka ke smutku žáků pokračuje beze změn. Pak jsou zařízení, která se stávkou souhlasí, ale podpoří ji méně radikálně – buď prohlášením, nebo zajistí „hlídací“ nebo chcete-li „off-line“ režim, kdy vyučování sice nebude, ale o děti bude postaráno. A je tady poslední skupina, kteří do toho jdou takříkajíc natvrdo – školy a družiny se prostě ve středu neotevřou. Na školní vrata se pověsí nápis ve smyslu „Neučíme, stávkujeme“. A jsme u onoho již zmiňovaného logistického cvičení pro rodiče. Patříte také mezi ty, kteří musí řešit, co zítra s dítkem školou povinným nebo dítětem „mateřinkovým“? Jasně, starší děti jásají, ohlídají se samy, ale co právě ti mladší?
Takže hurá – v domácnostech je také vyhlášena pohotovost, akorát že ne stávková, ale organizační. Do služby jsou povolávané babičky, dědečkové. Chůvy dostanou práci navíc, což stojí rodiče další peníze, případně se děti svezou ke kamarádce, která má možnost vzít si třeba home office a od počítače stíhá házet oko po rozjařeném dětském chumlu, který opravdu smutek za učitele nedrží. Nebo má dítě zážitek – půjde s některým z rodičů do práce a tam se prostě musí nějak osm a půl hodiny zabavit. Ano, nabízí se i poslední legální možnost – vzít si na den stávky dovolenou. Což ale může být s ohledem na počet prázdninových dnů, kterými naše ratolesti oplývají, také trochu trabl.
Páni kantoři, nestálo za to, při vší úctě k vám, se nad formou tohoto vašeho oprávněného protestu trochu více zamyslet? Nějak se nemůžeme ubránit pocitu, že jste stávkou potrestali hlavně rodiče, respektive tu část, která zítra narazí na ony zavřené školní dveře. Ti vás pravděpodobně milovat nebudou. Ani vám ale nezvednou platy – to musí jiní, kteří se však stále tváří, že ustoupit nátlakovým akcím nemíní. Budeme se moc rádi mýlit, pokud nás další dny přesvědčí o opaku. Zasloužíte si to. A ještě jedna otázka – když zítra nejdete učit, ale předpokládáme, že dovolenou nemáte, nemohli byste ty bezprizorní děti pohlídat? Rodiče by to možná ocenili.
A teď si můžete přečíst něco o Janu Třískovi, který vytvořil roli legendárního učitele Igora Hnízda ve filmu Obecná škola.