GLOSA: Avatar býval nejvýdělečnější film historie, dnes si ho nikdo nepamatuje. Proč opus magnum Jamese Camerona upadl v zapomnění? – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Avatar býval nejvýdělečnější film historie, dnes si ho nikdo nepamatuje. Proč opus magnum Jamese Camerona upadl v zapomnění?

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Poslední díl Avengers: Endgame se minulý měsíc stal nejvýdělečnějším filmem v historii kinematografie a konečně porazil environmentální sci-fi Avatar, deset let starý hit Jamese Camerona, který dnes slaví 65. narozeniny. Pamatuje si vůbec někdo, o čem ten film byl, nebo jak se jmenují jeho postavy?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 16.8.2019, 11:14

Vzpomenete si na jedinou postavu z Avatara?

Avengers: Endgame minulý měsíc překročil magickou hranici 2,79 miliard dolarů a konečně tak z pozice nejvýdělečnějšího snímku všech dob svrhl epický sci-fi film Jamese Camerona Avatar. Režisér dokonce již několik let plánuje rovnou čtyři (!) další pokračování, jejichž premiéru neustále odsouvá – momentální datum uvedení druhého Avatara je stanoveno na prosinec 2021. Nám se ale dere na mysl otázka; je to opravdu nutné?

Skutečně svět potřebuje další čtyři pokračování filmu, jehož děj si téměř nikdo nepamatuje? Asi všichni tušíme, že to bylo o nějaké planetě plné modrých domorodců, které se lidé snaží vyvraždit, ale schválně se zeptejte sami sebe – pamatujete si jméno byť jediné postavy z toho snímku? Americký youtuber Jack Douglass natočil krátké video, ve kterém nabízí 5 dolarů prvnímu člověku, který si dokáže vzpomenout na jedinou postavu z nejvýdělečnějšího filmu všech dob. Naprostá většina lidí dá jakž-takž dohromady, že to budou asi ti modří elfové ve 3D, ale ze všech dotazovaných se to podařilo pouze jednomu.

Nulová stopa v popkultuře

Je to jen důkaz toho, jak rychle Avatar zmizel ze scény i z našich myslí. V roce 2009 byla situace naprosto jiná. Avataru nešlo uniknout a kdo ho ještě neviděl, byl prakticky donucen k návštěvě kina, buď internetem, nebo svými známými. Snímek byl propagován jako technologický klenot kinematografie, který společně s 3D obrazem navždy změní náš pohled na filmy. O pár let později si na něj ale nikdo nevzpomněl. A proč? Zřejmě proto, že kromě přelomové technologie neměl snímek vůbec, co nabídnout.

Už v době svého uvedení byl Cameron obviňován z toho, že v podstatě vykradl děj kreslené Pocahontas, která byla už tak celkem klišoidní záležitostí. Krom vzpomínek na obrovský hype po sobě Avatar vůbec nic nezanechal. Jeho stopa v populární kultuře nebo nedejbože v internetovém humoru memes je zcela nulová. A pamatuje si dnes někdo Sama Worthingtona, hlavní hvězdu tohoto snímku, které tehdy novináři věštili raketový vzestup? Kromě dvou zbytečných remakeů Souboje Titánů skončil tento australský herec stejně jako zbytek Avatara, právem zmizelý v propadlišti dějin.

Vzpomenete si na jedinou hlášku?

Jaký má tedy smysl natočit pokračování něčeho, co nikdo od premiéry, od které uběhla celá dekáda, pravděpodobně neviděl? Mezi prvním a druhým dílem Blade Runnera uběhlo téměř 35 let, vyrobit pokračování přesto mělo smysl, jelikož navazovalo na něco, co skutečně zanechalo stopu ve filmovém světě. A to se Avataru nepodařilo. Dokonce ani v televizi se Cameronův epický velkofilm moc neuchytil a dnes ho vysílá párkrát ročně snad už jen Prima COOL, a to navíc v časech, kdy jinak dává osmdesátkové bijáky s Van Dammem. Smutný osud filmu, který nám sliboval nezapomenutelný zážitek.

Pokud nám nevěříte, zkuste si schválně vzpomenout, kdy naposledy jste slyšeli někoho mluvit o Avataru. Nebo si vzpomeňte na nějakou hlášku z tohoto filmu. Pokud se vám to podaří, tak vám gratulujeme. Nám se to ani po několika hodinovém přemýšlení nepovedlo.


A tady si přečtěte jedinou pravdivou recenzi na Avengers: Endgame.

Podobné články

Doporučujeme

Další články