fb pixel George Lincoln Rockwell: Založil americkou nacistickou stranu, spolupracoval s hnutím Malcolma X. Nakonec jej zastřelili na cestě z prádelny – G.cz
Vyhledávání

George Lincoln Rockwell: Založil americkou nacistickou stranu, spolupracoval s hnutím Malcolma X. Nakonec jej zastřelili na cestě z prádelny

George Lincoln Rockwell
Zdroj: By Rangerkid51 - https://static.miraheze.org/reallifevillainswiki/thumb/5/57/George-Lincoln-Rockwell.jpg/400px-George-Lincoln-Rockwell.jpg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113087098

25. srpna 1967. Vůdce amerických nacistů si jde vyprat své prádlo do místní automatické prádelny. Krom rasy je třeba mít i čisté spodky. Když má vše hotovo a opouští prádelnu, ozvou se výstřely. George Rockwell padá mrtev.

Václav Adamus
Václav Adamus 8.2.2022, 15:12

Budoucí vůdce amerických nacistů se narodil roku 1918 v Bloomingtonu ve státě Illinois. Jeho otec měl skotské předky a matka zase německé. Oba jeho rodiče byli herci, můžeme říci komici. Možná právě to George v budoucnu ovlivnilo. Jeho rodiče se rozvedli a každý bydlel v jiném americkém státě. Po dodělání střední školy to zkoušel na několika vysokých, studia však zanechal. Nejdéle vydržel na Brown University, kde došel do druhého ročníku. To byla také poslední škola, kterou zkoušel, poté se přidal k námořnictvu.

Válečné období

Rockwellovi disciplína u námořnictva imponovala. V roce 1940 docházel do letecké školy v Massachusetts a na Floridě, účastnil se námořní bitvy o Atlantik. Sloužil na palubě prominentních lodí jako USS Omaha a USS Wasp. V dubnu 1943 se oženil, vzal si svou bývalou spolužačku z univerzity. Zplodili spolu 3 dcery. Manželství to nebylo romantické. Rockwell byl typický machista, svou ženu občas uhodil. Také se svým tchánem měl často spory, jelikož nevychovával dcery k poslušnosti, tak jak by si přál on. Byl to despota, což jej předurčilo pro jeho pozdější roli. Po konci války se živil jako reklamní kreslíř – dělal loga a různé nápisy. V roce 1946 začal studovat komerční umění na Prattově institutu v Brooklynu. Na rozdíl od Hitlera byl úspěšným umělcem. V rámci Prattova institutu vyhrál i soutěž, za kterou inkasoval 1 000 $ – byla to reklama pro American Cancer Society. Později byl armádou povolán do San Diega, kde měl trénovat letce pro korejskou válku. Zde se prý poprvé projevovala jeho náklonnost k Hitlerovi.

Mccarthismus

Je období strachu, které zavládlo mezi léty 1950–1956 za působení senátora Josepha McCarthyho. Stručně řečeno se jednalo o „hon na čarodějnice“ zaměřený proti všem (i domnělým) komunistům. Američtí historici toto období nazývají rudá panika. Rockwell byl jeho velký obdivovatel, používal kukuřičnou dýmku, stejně jako jeho vzor. Stal se z něj vášnivý čtenář Hitlerova Mein Kampfu a Protokolů sionských mudrců.

Založení nacistické strany

V roce 1958 se, jak sám Rockwell říkal, ocitl na úplném kraji ultrapravicového hnutí. V témže roce měl velké štěstí. Potkal se a spřátelil se s Haroldem Noelem Arrowsmithem, Jr., bohatým člověkem a stejným antisemitou jakým byl on sám. Poskytl mu peníze, dům a tiskové zařízení. Vytvořili spolu jakýsi Národní výbor pro svobodnou Ameriku od židovské nadvlády. O rok později v roce 1959 zakládá World Union of Free Enterprise National Socialists (WUFENS), kterou přejmenovává na Americkou nacistickou stranu (ANP). Vydává řadu publikací, mezi nimi také parodii na Farmu zvířat – Pohádka o kachnách a slepicích. Za rok si jeho aktivit všimne námořnictvo, které jej propouští. Rockwell to přičítá židovskému spiknutí. Strana měla v roce 1967 pouhých 500 členů, ale příznivců měla velké řady, hlavně na americkém jihu, kde měl tradici Ku-klux-klan. Strana se příliš nelišila od svého německého vzoru, až na jednu věc. V Americe v té době vládla rasová segregace, o které se začaly vést široké diskuze. To byl hlavní cíl Rockwellových nacistů – zachovat segregaci. Rockwell v tomto ohledu spolupracoval s Malcolmem X a jeho Národem islámu, který byl proti svazků bílých a černých lidí. Dokonce nazval Malcolma X „Hitlerem černých lidí“.

Konec vůdce

Jeho strana měla pouze pár poboček – v Iowě, Chicagu a Kalifornii. Jejich hlavní náplní byly demonstrace, strany se střetávaly se sympatizanty doktora Martina L. Kinga. Například jeden z členů dostal medaili za to, že jej při demonstraci udeřil pěstí do obličeje. Organizovali i akce s britskými neonacisty. Ačkoliv počet členů byl nízký, rozpory mezi nimi byly velké. To se Rockwellovi stává osudným. V srpnu 1967 je zastřelen bývalým členem Johnem Patlerem před prádelnou. Byla to pomsta za Patlerovo vyhození ze strany. Rockwellovi se nelíbilo, že chtěl do programu včlenit marxistické myšlenky. To je konec vůdce amerických nacistů. Jeho strana se ještě mnohokrát přejmenovala a v roce 1987 byla definitivně rozpuštěna.

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/American_Nazi_Party#Namesake_organizations

https://en.wikipedia.org/wiki/George_Lincoln_Rockwell

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mccarthismus

https://en.wikipedia.org/wiki/Malcolm_X

Podobné články

Doporučujeme

Další články