Geniální spisovatel Terry Pratchett zemřel. Ať žije Terry Pratchett!

Anglické spisovatelské legendě bylo 66 let, napsal přes 70 knih, z nichž většina patřila k jeho světově proslulé sérii Úžasná Zeměplocha. Generace dětí a dospělých na něj budou s láskou vzpomínat.

Tohle je nepochybně jeden z nejsmutnějších dnů pro věčné snílky a fantazáky z celého světa. Sir Terry Pratchett, spisovatel, divadelní dramaturg a hlavně otec zbožňované série Úžasná Zěmeplocha osm let bojoval s Alzheimerovou nemocí. Dnes jí podlehl ve svém domově ve vesničce východně od Salisbury, obklopen rodinou, jak informoval britský kanál BBC. Generace věrných fanoušků ztratily zbožňovanou ikonu svého dětství.

Geniální spisovatel, který se narodil roku 1948 v hrabství Buckinghamshire, začínal svou kariéru jako novinář, ale posléze ho jeho práce přestala bavit a chtěl začít literárně tvořit. V té době asi vůbec netušil, jak jeho díla ovlivní celý svět. Jeho jméno se stalo pojmem, knihy klasikou a vrcholem ve svém žánru, jeho břitký, neskonalý humor pověstným.

Jan Kantůrek, dvorní Pratchettův překladatel do češtiny, na svého spisovatele často vzpomínal při setkání s fanoušky.

"Když jsme se společně prvně setkali v Hamburku, to byla katastrofa. V té době jsem přeložil tři nebo čtyři jeho knihy. Představili nás a Pratchett na mě začal mluvit anglicky a já jsem požádal o překladatele. Překlad mi nečiní potíž, ale vyloudit ze sebe kloudné slovo, to je pro mě boj.Ten okamžik na mě zůstal zírat jako opařený - tenhle chlap že překládá jeho knížky?! Byla to šílená situace, ale on pak při veřejném čtení viděl, že se lidé smějí a že to všechno funguje. Takže byl spokojený."

Co se týkalo Pratchettových překladů, nejraději měl holandský a právě ten český, o jejichž kvalitě nepochyboval. Dlouhodobě také spolupracoval s Divadlem v Dlouhé, kterému také pomáhal znovu se vzchopit po ničivých povodních v roce 2002. To mu před lety předvedlo inscenaci jeho Soudných sester, které mu prý učarovalo jako žádná jiná.

Do posledních chvil byl i přes svou nemoc aktivní a ještě minulé léto zvládl dokončit rozepsanou knihu. Když na něj ale nemoc začala nejhůře doléhat, stáhl se do ústraní. Pratchett rozvinul diskuzi ohledně pacientů s Alzheimerovou chorobou. Na toto téma vypustil roku 2011 kontroverzní televizní film Choosing to die, který byl veřejností přijat, nejlépe řečeno, všelijak.

I přes jeho skon nám zůstaly nádherné vzpomínky a nesmazatelná hora knih. Terry Pratchett byl osobnost, jejíž neskonale břitký humor, věčné vtipkaření a bystrá mysl nám všem bude chybět. Byl to skvělý člověk. A určitě si na něj mnohokrát vzpomeneme při čtení Soudných sester, Magického prazdroje, Pátého elefanta, Nohou z jílu, Maškarády a více jak sedmdesáti jeho dalších úžasných knih.

Čest tomuto géniovi. Děkujeme Ti, budeš nám chybět.


Komentáře