Na většině outdoorových akcí používám čelovku, ale jsou situace, kdy je praktičtější a výhodnější klasická „baterka“ do ruky. Hodí se i jako záložní zdroj v situaci, kdy se vám čelovka buď porouchá, nebo prostě její výkon nestačí. Na vandru, treku, výletě a dalších cestách ven je ale klíčová váha každé části výbavy, protože si všechno nesete na zádech. Většina zdrojů světla je relativně těžká – respektive čím větší výkon, tím vyšší váha. Když jsem proto před časem objevil tuhle velmi malou a lehkou svítilnu renomovaného výrobce, rozhodl jsem se ji vyzkoušet.
Fenix UC30 při délce 13 cm a průměru 2,5 cm váží včetně akumulátoru jen 126 gramů. Malý váleček z tvrzeného leteckého hliníku je vybaven výkonnou diodou (LED) Cree XM-L2 U2 s udávanou životností 50 000 hodin. To jsem prověřit nemohl, protože bych musel svítilnu nechat nepřetržitě zapnutou 2083,3 dnů, tedy 5,7 let. Svítilnu jsem si ale mohl vzít na několik akcí venku, a to od začátku března do konce srpna.
Fenix UC30 nabízí pět režimů svícení: 960 lumenů (výdrž 1,2 hodiny), 400 lumenů (3 hodiny), 110 lumenů (11 hodin), 10 lumenů (120 hodin) a stroboskop. Ten se může hodit třeba pro signalizaci v případě průšvihu nebo při noční chůzi po frekventované silnici. Tam ostatně podle nové vyhlášky musíte být mimo obec vybaveni buď reflexními prvky, nebo zdrojem světla.
Maximálních 960 lumenů se blíží dálkovým světlům auta (cca 1200 – 1400 lumenů). Je to výkon o takové intenzitě, že ho budete potřebovat jen zřídka. Třeba při prolézání nějaké opravdu velké jeskyně, při rychlé jízdě na kole (kdy potřebujete vidět daleko před sebe) nebo pro přisvícení scény při focení. Kvůli přehřívání diody se 960 lumenů navíc po třech minutách provozu automaticky přepne do režimu 400 lumenů.
Záložní vysoký výkon je samozřejmě dobré mít po ruce pro výjimečné situace, ale ve většině situací bude bohatě stačit 110 lumenů. Zkoušel jsem to třeba při noční chůzi lesem. Nejslabších 10 lumenů stačí třeba v nočním stanu a vydrží 150 hodin. I kdybyste tedy dejme tomu zabloudili v podzemí, budete mít světlo na pět dnů.
Svítilna je napájena li–ion akumulátorem 18650 s kapacitou 2600 mAh, který se dobíjí přímo v ní přes micro-USB konektor. Kromě běžného trafa samozřejmě můžete použít i USB v počítači nebo třeba v autě. Nabití zcela vybitého akumulátoru trvá asi 3,5 hodiny. Na blížící se vybití vás svítilna upozorní. Automaticky se přepne do nejnižšího světelného režimu, boční tlačítko začne blikat červeně a svítilna každých pět minut třikrát zabliká. Alternativně lze svítilnu napájet i dvěma jednorázovými CR123A bateriemi (k dostání v prodejnách fotovybavení). Ty jsou lithiové a v mrazech jim tedy neklesá kapacita, což se hodí na zimních akcích.
Ovládání svítilny je zcela intuitivní systémem dlouhých a krátkých stisků (pro zapnutí, přepínání jednotlivých módů a vypnutí). Ovládací tlačítko je z materiálu, který ve tmě fosforeskuje. Svítilnu vám to umožní najít i v nejhlubší noci. Pro outdoorové použití svítilnu Fenix UC30 předurčuje odolnost. Díky robustnímu materiálu známého z leteckého průmyslu a tvrzené čočce vydrží pád na beton z výšky jednoho metru (nezkoušel jsem) a přežije i ponoření do vody do dvoumetrové hloubky (zkoušel jsem). Déšť jí samozřejmě neublíží.
Využitelnost svítilny Fenix UC30 zásadně rozšiřuje příslušenství. Dokoupit se dají přípravky, umožňující snadnou montáž na řídítka kola nebo na cyklohelmu. Pokud si pořídíte difuzér, stane se z ostrého směrového paprsku rovnoměrný jas, pokrývající okolní prostor. Získáte tak lucernu třeba k nasvícení stanu. Nejčastějším způsobem využití ale zůstane nasvícení prostoru před vámi. V rámci relativně širokého světelného kuželu je sice užší střed výrazně jasnější, ale směrem k okrajům paprsku je úbytek světla velmi plynulý.
Závěr? Fenix UC30 je velmi odolná svítilna s miniaturními rozměry a hmotností, která překvapí vysokým výkonem. Díky nylonovému pouzdru na opasek ji navíc můžete mít vždy po ruce.
A TADY se podívejte, proč vzít své děti na trek do Himálaje.