fb pixel Funky, funky a nic než funky! 5 hitů legendárních Earth, Wind & Fire, kteří na začátku listopadu roztančí Lucernu – G.cz
Vyhledávání

Funky, funky a nic než funky! 5 hitů legendárních Earth, Wind & Fire, kteří na začátku listopadu roztančí Lucernu

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Šest cen Grammy, desítky miliónů prodaných nosičů, přes pět dekád na scéně, stále vyprodané koncerty v USA i Evropě – to všechno je legendární kytarista Al McKay. Společně se třináctičlennou kapelou Earth, Wind & Fire Experience dokáže již v pondělí 4. listopadu v pražské Lucerně, že funk je nesmrtelná hudba plná energie a radosti.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 30.10.2019, 08:26

Funk je život!

„Tahle muzika prostě rovnou zaútočí na vaši duši. Okamžitě vás vtáhne, chcete tancovat, tleskat do rytmu a zpívat. Tenhle žánr na sebe zkrátka okamžitě strhne pozornost,” říká o funku, hudbě svého života, legendární kytarista Al McKay a dodává: „Funk prostě máte v sobě, ať už to víte nebo ne. A dřív než si to stihnete uvědomit, už se kejvete do rytmu a pokyvujete hlavou.”

Že to opravdu platí, to jedenasedmdesátiletý a stále čilý kytarista McKay s třináctičlennou ekipou špičkových muzikantů v pražské Lucerně na začátku listopadu. Jde o elitní sestavu amerických funkových, soulových a R'n'B hráčů, z nichž mnozí prošli jak předchozími sestavami Earth, Wind and Fire, tak například Tower of Power, kapelami Stevieho Wondera, Prince, Quincyho Jonese, Carlose Santany nebo Sergia Mendese. Naservírují našim fanouškům radostnou a pestrobarevnou záplavu tónů, chytlavých melodií, šlapajících groovů a tanečních rytmů, které zhmotní atmosféru kalifornské hippie, R'n'B a funkové éry. Atmosféru v sále nažhaví legenda českého funku a rapu, DJ a originální entertainer Michael Viktořík.

Al McKay je jedním z nejstylotvornějších kytaristů amerického funku, R'n'B a soulu. Kromě klíčového působení s Earth Wind & Fire spolupracoval s Tinou Turner, The Temptations a mnoha dalšími. Byl důležitým hráčem EWF v 70. a 80. letech a spoluatorem několika hitů, včetně písně September, kterou mimochodem 20. března letošního roku zařadila Kongresová knihovna do svého zlatého fondu nahrávek (The National Recording Registry). Má čtrnáct nominací na nejprestižnější světovou hudební cenu Grammy a šest těchto malých zlatých gramofónků zdobí jeho apartmá. Al McKay’s Earth, Wind & Fire Experience založil (ještě pod jménem LA Allstars) s předními hráči, členy EWF, ale i dalších špičkových kapel v roce 1990. První veleúspěšné turné absolvovali v Japonsku.

Dodejme pro úplnost, že v USA a některých zemích vystupuje kapela kvůli dílčím sporům z minulosti pod názvem The Al McKay Allstars. Sestava působící pod původním jménem EWF po smrti Maurice Whitea své koncerty omezila a sporadicky vystupuje jen v několika destinacích v USA.

Koncert Al McKay’s Earth, Wind & Fire Experience se supportem Michaela Viktoříka se uskuteční ve Velkém sále pražské Lucerny 4. listopadu 2019, předprodej vstupenek v síti GoOut. A tak nás jen pár dní dělí od smršti hitů, jako September, Sing a Song, Best of My Love a řady dalších, které navždy ovlivnily americkou i světovou hudební scénu. Už dnes si ty největší pecky můžete osvěžit tady:

1. September

Nesmrtelná klasika, která vám ulehčí přechod z léta na podzim.

2. Boogie Wonderland

3. Let´s Groove

4. Sing a Song

5. My Love

A tady si přečtěte víc o nesktuečném životě Krále Soulu Jamese Browna.

Podobné články

Doporučujeme

Další články