fb pixel Freddie Mercury a jeho extravagantní kostýmy: Do dějin vešly bílé adidasky i legendární žlutá bunda – G.cz
Vyhledávání

Freddie Mercury a jeho extravagantní kostýmy: Do dějin vešly bílé adidasky i legendární žlutá bunda

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Freddie Mercury je hudební legendou a jedním z nejvýznamnějších zpěváků všech dob. Posluchače na celém světě oslovil nejen svým charakteristickým hlasovým projevem, ale také extravagantním až teatrálním vystupováním na pódiu, které rád doplňoval pestrými kostýmy, z nichž některé vešly do dějin. V úterý by mu bylo 77 let.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 4.9.2023, 17:04

Farrokh Bulsara ze Zanzibaru

Po celosvětovém úspěchu filmu Bohemian Rhapsody se vynořila spousta odborníků na Mercuryho život. Většina lidí už teď ví, že se narodil 5. září roku 1946 jako Farrokh Bulsara na ostrově Zanzibar ve městě Stone Town. Jeho rodiče pocházeli z komunity Pársů (jedna z nejvzdělanějších a nejbohatších komunit v Indii) z indického státu Gudžarát. Mercuryho otec, Bomi Bulsara, pracoval na Zanzibaru jako soudní úředník pro britskou koloniální správu.

Freddie Mercury prožil většinu svého mládí v Indii, kde byl vychováván příbuznými v odloučení od rodičů. Již v sedmi letech začal chodit na hodiny klavíru a roku 1954 byl umístěn do internátní školy poblíž Bombaje. Ve dvanácti letech založil se spolužáky školní skupinu The Hectics, přičemž již tehdy poslouchal výhradně západní pop music. Hudebně byl velice nadaný, údajně byl schopen již v tomto věku poslouchat rádio a hranou skladbu současně hrát na klavír. Právě na internátní škole sv. Petra si začal říkat „Freddie“.

Vznik kapely Queen

Roku 1963 se přestěhoval do Zanzibaru ke svým rodičům a následujícího roku se musel s rodiči odstěhovat do Anglie, v souvislosti s násilnou revolucí, která na Zanzibaru vypukla, a při níž zemřelo obrovské množství Arabů a Indů. V Anglii studoval nejprve umění a následně grafiku a design na Ealing Art College, kde roku 1969 promoval.

Hudba ho bavit nepřestala. I v Anglii působil v několika hudebních skupinách. Přivydělával si prodejem použitého oblečení na trzích v Londýně se svou přítelkyní Mary Austinovou. V dubnu roku 1970 se seznámil s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem, do jejichž kapely Smile se po vzájemné dohodě připojil jako zpěvák. Následujícího roku se připojil baskytarista John Deacon – a tím byla kapela kompletní. Freddie Mercury si také prosadil změnu názvu kapely z původního Smile na Queen, proti čemuž se zpočátku ohradili nejen ostatní členové skupiny, ale také společnost Trident Studios.

Freddie Mercury

Krátce poté si změnil své příjmení z Bulsary na Mercury – tímto činem se oficiálně zrodila legenda, tedy Freddie Mercury z kapely Queen. S následnými hudebními úspěchy přišla také úspěšná živá vystoupení a s nimi extravagantní kostýmy. Ty doslova vešly do dějin, nutno podotknout, že podivnými oblečky často doprovázeli svého frontamana i ostatní členové kapely. Typické Mercuryho kostýmy si můžete prohlédnout v galerii. Freddie Mercury by v úterý oslavil své 77. narozeniny, ale jak sám Freddie řekl: „Žít do sedmdesáti by byla nuda.“

Podobné články

Doporučujeme

Další články