fb pixel Franz Werner Bobe: Kněz, který udával gestapu své ovečky. Šibenice jej po válce neminula – G.cz
Vyhledávání

Franz Werner Bobe: Kněz, který udával gestapu své ovečky. Šibenice jej po válce neminula

Papež Pius XI.
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Příběh katolického kněze, který zneužil veškerou důvěru věřících a blízkých by nenapsal žádný režisér. Byl nesmírně nadaným a vzdělaným člověkem, který pro kariéru obětoval všechny a všechno. Odměna jej nakonec neminula.

Václav Adamus
Václav Adamus 3.5.2022, 00:36

Narodil se v takřka magické datum 22. 2. 1902 v Höckendorfu, který se nachází nedaleko Drážďan. Pocházel ze smíšeného manželství – otec byl Němec a maminka Češka. Roku 1923 složil maturitu, poté studoval teologii a filozofii na nejlepších univerzitách ve Vídni, Římě či Halle. V roce 1930 našel svou životní cestu v řádu maltézských rytířů, byl poslán do Prahy, kde byl o dva roky později vysvěcen na kněze.

Bobeho smýšlení bylo nejdříve demokratické, měl rád Masaryka a četl jeho knihy, považoval jej za zástupce „pravého liberalismu“. Jeho příklon k nacionálnímu socialismu kopíruje rozpad Československa, vrcholí právě se vznikem protektorátu.

Konfidentem gestapa

V roce 1939 již místo obrazu Masaryka visí na Bobeho zdi portrét vůdce Adolfa Hitlera. V ten samý rok se stává placeným konfidentem gestapa, o rok později se vzdává svého československého občanství. Ještě před okupací začíná nosit odznak NSDAP, kam vstupuje v roce 1940, a zároveň získává říšské občanství. Zajímavé je, že zrekrutovat jej přišli jiní kněží – nikoliv pražští, jednalo se o říšské Němce. Apelovali na něj jako na Němce i jako na katolíka, Bobe ochotně spolupráci přijal. Otázkou je, zda není jeho nacistické přesvědčení pouhou snahou zachránit si život. Bobe byl totiž homosexuál, což gestapo vědělo. Není tedy divu, že nabídku spolupráce přijal s takovou ochotou.

Svých kontaktů ohavně zneužíval. Snažil se například likvidovat všechny kandidáty (udáním) na arcibiskupský stolec, na který si dělal choutky. Ve Vatikánu si měl již nechat ušít arcibiskupskou kleriku. Patřil mezi nejhorší donašeče. Zvláště gestapo zajímaly zprávy o českém vysokém duchovenstvu – kardinálech a biskupech. V budově
Petschkova paláce (Pečkárna), kde gestapo sídlilo, byl skoro každý den. Úředníkům gestapa začínala jeho nadměrná aktivita pomalu vadit. Jeho podlézavost šla až tak daleko, že jednoho dne poslal vzácné gobelíny z Velkopřevorského paláce na Malé Straně nacistickému ministrovi propagandy Josephu Goebbelsovi. Také zneužíval zpovědního tajemství svých věřících. Mnozí se museli divit. Poté, co ulevili svému svědomí si pro ně přišlo gestapo. Zpovídal také pražského primátora Otakara Klapku, který měl být popraven za odbojovou činnost. Veškeré informace ze zpovědi poskytl gestapu.

Pomyslným vrcholem jeho kolaborace bylo, když po smrti Heydricha inkasoval 100 000 říšských marek za informace, jež pomohly k dopadení atentátníků. Atentátníků, kteří se ukrývali v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje.

V dubnu 1945 se vrací na svou faru do Prahy a chová se, jako by byl obyčejným knězem. Brzy byl zatčen, před soudem nad celou obžalobou projevoval údiv. Jako by o ničem nevěděl a chtěl si pomoct absurdním tvrzením, že byl po čas protektorátu (a stále je) agentem NKVD. Soud mu neuvěřil, v květnu 1947 je na Pankráci popraven.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Franz_Werner_Bobe

https://plus.rozhlas.cz/vyzradil-nacistum-co-mohl-a-goebbelsovi-poslal-darek-8571772

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kurt_Oberhauser

https://cs.wikipedia.org/wiki/Otakar_Klapka

Podobné články

Doporučujeme

Další články