Dlužno dodat, že Naréndra je v tom zřejmě nevinně. Sám na twitter ani jiné sociální sítě nic nepostoval, za všechno může indický vládní PID neboli Press Information Bureau (Úřad pro tiskové informace). Jenže ani jemu nelze při hlubším rozboru celé události nakonec nic moc vyčítat.
Nejdříve dal na twitter tuhle originální fotku premiéra dívajícího se z okénka letadla.
Člověk nemusí být ani příliš zběhlý fotograf, aby pochopil, že takhle zvnitřku kabiny nejde vyfotit reálný pohled z okna. Přesněji řečeno – vyfotit by šel, ovšem na jinou clonu, což by ale ztmavilo vnitřek kabiny do zrakem neproniknutelné tmy.
Někdo však takovou fotku udělal – v okně byla vidět scéna zaplaveného města. A pak se tyhle dvě fotky pomocí Photoshopu prostě smontovaly dohromady, aby tam byl jak pan premiér, tak i pohled z okénka. Zkrátka to, co bylo v kabině lidským zrakem, schopným flexibilního clonění i ostření, skutečně vidět, nebo spíše mohlo být vidět (původně totiž nebylo v okénku město Madrás – dnes tedy Chennai, česky údajně správně Čennaj, nýbrž jen jakási zaplavená ‚anonymní‘ venkovská krajina).
Takže ve výsledku to vlastně není žádná velká lež. Akorát že ten poněkud humpolácky provedený Photoshop inspiroval k nápaditým parodiím uživatele po celém světě, včetně Česka. Tady přinášíme ty nejlepší.
A začneme patrioticky tou českou, která nenásilně spojila bohulibý fail indického premiéra s bezpříkladnou ostudou českého(?) europoslance.
Den poté, co se vyrojily tyhle fotomontáže, smazal PID inkriminovanou fotku (jasně že marně, když už se stihla pomocí příkazu „Save Picture As“ infekčně pomnožit po celém světě) následující prohlášení:
„Včera večer byly na naše twitterovém účtu zveřejněny snímky Ctihodného premiéra Šrí Naréndry Módího z jeho přeletu nad oblastmi státu Tamilnádu postiženými záplavami. V jednom ze sedmi zveřejněných snímků byla použita technika montáže dvou snímků dohromady. V mediální sféře se tomu říká ‚Photoshopping‘. Došlo k tomu na základě chybného úsudku a daný snímek byl následně smazán. PIB lituje zveřejnění tohoto snímku. A omlouvá se způsobené potíže.“
Omluva přijata, hezky jsme se pobavili.
Zatímco lidé se Photoshopu bránit jakž takž mohou, zvířata jsou na tom daleko bídněji – nemají zatím žádného ombudsmana, který by je dokázal ochránit před fotozneužívaním – viz třeba těchto 27 zvířat, u kterých to Photoshop už fakt přehnal.