fb pixel Fotbalový šampionát v Kataru bude bez alkoholu, poprvé v historii – G.cz
Vyhledávání

Fotbalový šampionát v Kataru bude bez alkoholu, poprvé v historii

Zdroj: Autor: AB Studio 3D on Vimeo.com – Screen capture of Qatar stadium 1 | 2022 (released under the CC BY 3.0 license) on Vimeo.com @ 3:20Vimeo: 314025543 (view archived source), CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84738736

Velký svátek fotbalu dostal od Kataru ránu pod pás. Letošní mistrovství světa proběhne poprvé v životě bez alkoholu, o čemž se rozhodlo dnes ráno. Na stadionech se tak bude prodávat jen nealko. Více v aktuálním komentáři Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 18.11.2022, 12:55

Katar zakázal alkohol na fotbale

Letošní mistrovství světa ve fotbale bude poprvé v historii bez alkoholu. Katarští činovníci tak poměrně nečekaně rozhodli dnes ráno. Na stadionech se tudíž během měsíc trvajícího šampionátu budou prodávat výhradně nealkoholické nápoje. Zprávu dnes přinesl list New York Times, který cituje nejmenovaného vrcholného pořadatele mistrovství. Oficiální stanovisko teprve katarské úřady zveřejní.

Vrcholí tak napětí mezi Katarem a FIFA (Mezinárodní federací fotbalových asociací), které se stupňuje po řadu měsíců. V konzervativní muslimské zemi je prodej alkoholu striktně zakázán, s výjimkou nejdražších hotelů a zvláštních zón při pobřeží.

Pro FIFA je dnešní rozhodnutí Kataru „políčkem“, a to z více důvodů.

Zaprvé, komplikuje sponzoring amerického Budweiseru. Velká americká pivovarnická skupina patří ke klíčovým sponzorům šampionátů. Její příslušný kontrakt s FIFA činí 75 milionů dolarů, což je v přepočtu takřka 1,8 miliardy korun. Počítala s tím, že bude své pivo prodávat právě i při zápasech.

Rozhodnutí Kataru ovšem rozhořčí nejen stěžejního sponzora, nýbrž i fanoušky, kteří už nyní soptí nad klimatickými podmínkami v Kataru a rozličnými organizačními restrikcemi. Pořadatelé šampionátu navíc mají jen méně než 48 hodin, aby se překvapivému výnosu katarských pohlavárů přizpůsobili ještě před zahajovacím výkopem turnaje.

Jde však o „políček“ ještě z jiného důvodu. FIFA totiž už evidentně nemá organizaci šampionátu plně v rukou. Katar vykazuje poměrně vysokou míru nezávislosti až svévole.

V širším smyslu jde o „políček“ nejen organizaci FIFA, ale celému Západu. FIFA, a tedy i klíčoví sponzoři z řad západních korporací byli ochotni změnit zažité tradice a pořádat a financovat šampionát konaný na sklonku podzimu, jen aby vyšli vstříc Kataru a jeho klimatickým podmínkám. Kontroverzní rozhodnutí přitom měla provázet rozsáhlá korupce.

Naopak Katar je zjevně neúplatný. Alespoň v tom smyslu, že ze svých tradic a zásad – jako je prodej alkoholu na stadionech – na rozdíl od Západu slevit nehodlá.

Podobné články

Doporučujeme

Další články