fb pixel Fotbalové neštěstí v Mnichově: Osm hráčů Manchesteru United zemřelo při leteckém neštěstí – G.cz
Vyhledávání

Fotbalové neštěstí v Mnichově: Osm hráčů Manchesteru United zemřelo při leteckém neštěstí

Zdroj: YouTube.com - Manchester united tragedy - reprofoto

Fotbalový klub Manchester United právě zvítězil ve čtvrtfinálovém utkání Evropského poháru v Mnichově. Ten den zrovna pršelo a zároveň sněžilo, když se letadlo, které odlétalo z Mnichova, pokoušelo odletět z velmi důležitého zápasu. Zápasu, jenž pro anglický klub znamenal důležitý milník v kariéře mnoha hráčů. Před 63 lety došlo k tragédii letounu Airspeed Ambassador, která znamenala smrt 23 cestujících, a to včetně 8 hráčů Manchesteru.

Martin Miko
Martin Miko 6.2.2021, 11:46

Nešťastná katastrofa v Mnichově

Před 63 lety se vítězný Manchester United chystal na návrat z mnichovského letiště domů. Byl 6. únor 1958, když letadlo úspěšného anglického klubu havarovalo po úspěšném zápase. V polovině 50. let minulého století totiž Manchester United patřil k jednomu z nejlepších klubů tehdejší doby, takže cestování po Evropě bylo běžnou součástí režimu hráčů. Klubu se v předchozích zápasech podařilo porazit i československou Duklu Praha, s níž britský klub sehrál zápas zhruba o měsíc dříve. Manchester v turnaji pokračoval dál.

Psal se 6. únor 1958, když se mužstvo Manchester United vracelo z Bělehradu, kde se klubu po domácím vítězství 2:1 remízou 3:3 s Crvenou zvezdou podařilo zvěčnit postupem do semifinále Poháru mistrů evropských zemí. V tentýž den v Mnichově, odkud měl celý tým Mancherster United odletět domů, začalo hustě sněžit. Na letišti bylo tehdy dostatečné množství obsluhy, která zajistila čistou ranvaj. Jenže to nebylo úplně všechno. Tehdejší kapitán letadla Thain se v té chvíli rozhodl, že po natankování letadlo vzlétne. A taky, že ano. Letadlu se však ani na druhý pokus nepodařilo vzlétnout do vzduchu. Samozřejmě, že se na tu dobu nejednalo o nic významného. Byl přece jen začátek února, takže se nebylo čemu divit. Nakonec se letadlu až na třetí pokus vzlétnout povedlo.

Na třetí pokus se stroji podařilo vzlétnout rychlostí 217 kilometrů za hodinu. 220 kilometrů v hodině je přitom minimální rychlost pro vzlet letadel, takže vše vypadalo nadějně. Jenže bohužel. Ani třetí pokus se nezdařil a letoun Airspeed Ambassador se 44 lidmi na palubě nenabral patřičnou rychlost, jež byla důležitá ke vzlétnutí. Místo toho naboural do oploceného domu, který prorazil. Střet s domem nepřežilo celkem 23 cestujících, přičemž 8 z nich byli fotbalisté Manchesteru United. Mezi přeživšími byli například zaměstnanci klubu. Proražený dům musel být částečně zdemolován.

Poté následovalo důsledné vyšetřování ze strany německých úřadů, zatímco světová média chtěla vědět, co se vlastně tehdy stalo. Není divu, že v roce 2011 vznikla dokumentární série Letecké katastrofy s podtitulem Neštěstí v Mnichově. V pořadu jsme se dozvěděli, že příčinou zmařených lidských životů byl sníh a celkově špatné počasí. Tyto vlivy se do historie navždy negativně zapsaly jako zásadní při cestě anglických fotbalistů směrem do Velké Británie.

Když zemře třetina hráčů věhlasného fotbalového klubu, tak je to vždy tragédie. A je jedno, jestli se jedná o známý či neznámý klub.

Podobné články

Doporučujeme

Další články