fb pixel Finanční rezerva vám dá pocit jistoty v nejisté době – G.cz
Vyhledávání

Finanční rezerva vám dá pocit jistoty v nejisté době

Zdroj: Shutterstock

Lednice přestala chladit, vytekla vám pračka nebo jste nečekaně dostali výpověď z práce? V životě vás může zaskočit řada nečekaných událostí, a proto se vyplatí mít finanční polštář. Díky němu komplikovanou životní situaci zvládnete s větším klidem.

Komerční sdělení 27.5.2023, 08:00

Jak si vytvoříte finanční rezervu?

Tzv. finanční polštář je něco jako váš záchranný kruh. Když se začnete topit, pomůže vám se udržet na hladině. Voda sice bude studená a možná si jí i loknete, s kruhem ale zvládnete doplavat ke břehu. Stejné je to i s finanční rezervou. Pokud se v životě dostanete do svízelné situace, která bude ohrožovat váš rodinný rozpočet, překonáte ji snadněji, když budete vědět, že vám záda kryjí úspory.

Kolik byste měli mít našetřeno a jak na to?

Abyste se cítili v pohodě, doporučuje se mít odložených minimálně 3, ale ideálně 6 vašich nebo rodinných měsíčních příjmů. Záleží, zda jste single, nebo máte rodinu. V případě, že máte závazky a živíte rodinu, je ideální 6násobek měsíčního příjmu.

Jak zjistit, kolik byste měli mít odloženo? Spočítejte si svůj čistý měsíční příjem a vynásobte ho počtem měsíců. Pokud máte stabilní příjem, stanovte si, kolik každý měsíc pošlete na úspory. V případě, že se váš měsíční příjem odvíjí od různých faktorů a na účet vám nechodí stejná částka, odkládejte si každý měsíc určité procento ze mzdy. Obecně se doporučuje každý měsíc odložit zhruba 20 % z příjmů.

Co když vás přepadne nečekaná investice?

Přesně kvůli nečekaným investicím si zařizujete finanční polštář. Porouchal se vám spotřebič denní potřeby? Opravář vám za opravu pračky naúčtoval víc, než bylo dohodnuto? Peníze na koupi nového spotřebiče nebo zaplacení opravy můžete vzít ze své finanční rezervy. Pak budete zase „došetřovat“ do potřebné částky.

Další řešení může mít podobu nebankovní půjčky, takže nemusíte sahat do svých úspor. Splácet obvykle můžete flexibilně. Každý měsíc zaplatíte minimální sjednanou částku. A pokud máte volné finance? Můžete zaplatit více, než je minimální částka. Zkrátíte si tak dobu splácení.

Výhodou nebankovní půjčky je rychlé sjednání, vyřízení i připsání částky na účet. Nemusíte chodit na kamennou pobočku. Stačí mít přístup k internetu a dva doklady totožnosti. O nebankovní půjčku můžete zažádat ihned po zjištění, že budete mít vyšší výdaje.

Při výběru poskytovatele nebankovní půjčky si prověřte, zda má licenci pro poskytování nebankovních úvěrů, kterou vydává ČNB. Důvěryhodnou společnost poznáte také podle toho, že ji najdete v Indexu odpovědného úvěrování, který každý rok vydává nezisková organizace Člověk v tísni.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články