fb pixel Finanční problémy – jak se z nich dostat a proč je neřešit půjčkami – G.cz
Vyhledávání

Finanční problémy – jak se z nich dostat a proč je neřešit půjčkami

Do finančních potíží se může dostat každý. Pokud má člověk například půjčky, které nezvládá splácet, kritické zadlužení na sebe nenechává dlouho čekat. Také se může jednat o situaci, kdy příjem zkrátka nestačí na pokrytí nutných výdajů. Důvodů, proč se lidé dostávají do finanční tísně, je nespočet. Co si v takové situaci počít? Proč by se člověk nikdy neměl obracet na lichváře, kteří nabízejí půjčky pro dlužníky na ruku?

Komerční sdělení 3.8.2022, 09:00

Půjčky na směnku od lichváře, popřípadě půjčky pro dlužníky nedostatek financí nikdy nevyřeší. Naopak špatnou finanční situaci ještě zhorší. Jsou totiž extrémně drahé a jejich poskytovatelům se nepříčí ani nevybíravé, leckdy ilegální praktiky.

Existuje mnoho jiných způsobů, jak problémy s penězi řešit. Alternativou půjčky pro dlužníky na ruku může být například zpětný leasing nemovitostí. Této služby využijí hlavně lidé, kteří vlastní dům či byt a potřebují co nejrychleji získat větší finanční obnos. Někdy zase pomůže prosté uskromnění se nebo prodej nepotřebných věcí.

Proč jsou půjčky pro dlužníky na ruku nebezpečné

Jak napovídá už jejich název, půjčky pro dlužníky jsou zacíleny na osoby s dluhy a exekucemi. To, že banky i solidní nebankovní společnosti prověřují bonitu žadatele, jejíž součástí je i kontrola úvěrových registrů, má svůj důvod. Špatná bonita znamená, že by daný člověk s velkou pravděpodobností nemohl řádně splácet, a tak půjčku jednoduše nezíská.

Není výjimkou, že se lidé, kteří s žádostí o úvěr nepochodili v bance ani nebankovní společnosti, snaží získat půjčku od různých lichvářů a soukromých osob. Cílem těchto poskytovatelů půjček však není nic jiného než vydělat na lidech v nouzi, což se jim bohužel daří. Nutno také podotknout, že soukromé půjčky na směnku jsou nelegální.

Půjčky pro dlužníky jsou charakteristické:

• vysokou RPSN
• vysokými úroky
• netransparentností

Podmínky takových půjček jsou pro dlužníky maximálně nevýhodné. Lidé si je berou hlavně na umoření jiných dluhů, což je jednoduše řečeno cesta do pekla. Řešení dluhů existuje, nicméně lichvářské půjčky jím rozhodně nejsou.

Alternativy nebankovních půjček

Pokud je člověk již zadlužený a své aktivní úvěry nezvládá splácet, neměl by si nikdy brát novou půjčku od lichváře či nesolidní nebankovní společnosti. Jakmile je jasné, že řádné splácení není možné, je potřeba co nejrychleji kontaktovat věřitele a domluvit se s ním na dalším postupu. Nečinnost situaci pouze zhorší.

Dlužník by měl ideálně také kontaktovat organizace, které nabízejí bezplatné dluhové poradenství. Jak se říká, nikdo neporadí lépe než odborník na slovo vzatý.

Pokud se člověk dostal do finanční tísně, avšak dluhy nemá, může uvažovat o méně radikálních způsobech řešení. Pomoci může například již zmíněný prodej nepotřebných věcí, případně zpětný leasing nemovitosti, je-li potřeba větší částka. Pochopitelně je také možné požádat o pomoc někoho z blízkých, v takovém případě je však vhodné sepsat smlouvu o půjčce.

Samozřejmostí by mělo být maximální možné omezení výdajů a vytvoření dlouhodobějšího úsporného plánu. Pokud na konci měsíce výdaje stále převyšují příjmy, je namístě uvažovat například o jednorázových brigádách, u kterých je odměna často vyplacena ihned po odvedení práce.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články