fb pixel Filmový hit Láska z pasáže udělal z Vaculíka idol žen: Holky na vesnických premiérách po něm šílely jak po Beatles – G.cz
Vyhledávání

Filmový hit Láska z pasáže udělal z Vaculíka idol žen: Holky na vesnických premiérách po něm šílely jak po Beatles

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Natočit ho stálo necelé 4 miliony korun, zisk byl víc než trojnásobný. Lásku z pasáže jste stoprocentně viděli, a dost možná dokonce i v kině. Hit režiséra Jaroslava Soukupa byl v 80. letech terno a stejně tak jeho hlavní hvězda. Lukáš Vaculík se totiž po premiéře snímku stal absolutním československým idolem.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 16.1.2020, 11:54

Kluk z plakátu

Kdyby někdo chtěl přetavit populární socialistický večerníček Kluk z plakátu do hrané verze, rozhodně by v 80. letech musel do hlavní role obsadit Lukáše Vaculíka. Pohledný modrooký blonďák zaujal publikum snímkem Vítr v kapse a jeho režiséra Jaroslava Soukupa chytl za srdíčko dokonce tolik, že po úspěchu tohoto filmu chtěl s nově objevenou hereckou tváří natočit další film. Námětem pro onen projekt se stala krátká povídka Felicie Miroslava Vaice, kterou Soukup přetavil do podoby scénáře pro celovečerní film. Údajně s Vaculíkovou fotografií vystavenou před psacím strojem vytvořil kousek psaný Lukášovi přímo na tělo. A tak vznikla Láska z pasáže.

Ten příběh určitě znáte, protože jste ho tutově viděli alespoň tisíckrát. Devatenáctiletý Pavel (Vaculík) tráví veškerý volný čas v pražských pasážích, bistrech a na diskotékách s partou zloděje Robyho (ještě vlasatý Marek Vašut). Pavel sice má maturitu, ale pracuje jako čistič oken, přičemž velkou část jeho příjmů tvoří zisk z podvodů, šmeliny a krádeží Robyho a jeho kumpánů, kterým dodává zaručené tipy na vloupačky do bytů. Není tedy příliš nadšen, když mu vedoucí úklidu přidělí mladou brigádnici Janu (Táňa Kulíšková). Přestože se dívka netají nechutí k Pavlovu způsobu života, jak už to tak bývá, rozkvete mezi nimi láska. Tak něžný cit ale nemůže v prostředí, ve kterém se Pavel pohybuje, dlouho přežít...

Rozpočet Lásky z pasáže činil 3,6 milionu československých korun. V kinech pak film vidělo přes 2 miliony diváků a celkem snímek vydělal 15 milionů, což bylo v roce 1985 opravdu, opravdu hodně. Nejvíc ale z úspěchu snímku těžil sám Vaculík, ze kterého se po premiéře stal absolutní idol československých žen a dívek. Režisér Soukup rád vzpomínal na to, jak mimo Prahu stály na premiérovou delegaci zástupy fanynek, které, když Vaculíka spatřily, začaly vřískat jak kdyby přijeli samotní The Beatles. Víc zajímavostí o téhle filmové klasice najdete v galerii tady:

Mimochodem, pro Vaculíkovu hereckou partnerku Kulíškovou to zas tak šťastně nedopadlo. Osud její filmové postavy tak trochu předznamenal osobní tragédii, která postihla její osobní život. Stejně, jako Pavel na konci filmu umírá, zemřel i Tatianě Kulíškové v mladém věku její manžel, rovněž Pavel (Juráň). V pouhých osmadvaceti letech se utopil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články